Siz Öleceksiniz . Ya Sosyal Medya Hesaplarınız ?

19.09.2017
235
A+
A-
Siz Öleceksiniz . Ya Sosyal Medya Hesaplarınız ?

Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarınız Ne Olacak?

Siz öleceksiniz . Ya Sosyal Medya Hesaplarınız ? Belli bir süre sonra silinecek mi ya da birilerinin arkadaş listesindeen son koyduğunuz profil resmiyle duracakmısınız  ? Oyun istekleri gelmeye devam edecek mi veya düğün için online davetiyeler ? Fotoğraflarınız beğenilmeye devam edecek mi ? Siz de merak ediyorsunuz değil mi ?

Facebook, Apple, Gmail, Instagram , Twitter hesaplarınız var. Peki sizden sonra bu hesaplara ne olacak? İşte herkesin mutlaka bilmesi gereken internetin ölüm sonrası kuralları…

Facebook ,  bu konuda oldukça katı. Ölen kişinin hesabı kapatılıyor veya bir anma sayfasına çevriliyor. Fakat bu geçerli bir ölüm belgesi ile yapılabilir. Ölenin yetkilendirdiği bir yakını yoksa bu düşünce askı da kalıyor.

Ayrıca  Facebook ve Google, hesabınızı miras bırakabilme imkanı sunuyor. Öldükten sonra hesabınızı yönetecek kişiyi seçebiliyorsunuz.  Böyle bir mirasa sahip olmak ister miydiniz ?

Google hesaplarının bu konuda çalışan iyi bir sistemi var. Google hesabınıza oturum açıp açmadığınız ,  Gmail’i kullanıp kullanmadığınız kontrol altında. Hesabınız belirli bir süre kapalı kaldığında önceden belirlediğiniz adreslere sizin sözcüklerinizden oluşan bir e-posta gönderiliyor. Eğer geri dönüş yapmıyorsanız hesaplarınız siliniyor. Sanırım , en iyisi bu .

Apple Apple, ölümde dahi kullanıcılarının gizliliği öz konusu .  Bir Apple kullanıcısı öldüğünde, resmi olarak hesabı ve kullanıcıya lisanslı her şey ölüyor.

Steam , kişisel verilerle ilgili bir açıklama yapmasa da hesabınızın hakkını kimseye satamayacağınızı veya transfer edemeyeceğinizi açıkça belirtiyor.

Ne Yapmalı?

Parola yöneticileri bu konuda en iyi çözüm olarak karşımıza çıkıyor. LastPass, DashLane, PasswordBox gibi parola yöneticileri, acil durumlar ve ani ölümler için özel parola paylaşım işlevleri sunuyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.