Mavi Balina Oyunu Can Alıyor

19.09.2017
476
A+
A-
Mavi Balina Oyunu Can Alıyor

 

Ailelerin gündeminde mavi balina oyunu var. Bir çok ülkede çocukların ölümünden sorumlu olan bu oyunun resmi bir web adresi ve yasal satışı yok. Bu oyundan dolayı şimdiye kadar toplam 130 kişinin intihar girişiminde bulunduğu biliniyor. Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı .

 

Nedir Bu Mavi Balina Oyunu ?

Ceptenhaber ekibi olarak yaptığımız araştırmaya göre ; oyuna girmek isteyenlere oyunun yöneticileri tarafından davet linki gönderiliyor ve davet linkine tıklayınca kişinin bilgisayarına gönderilen virüs ile tüm kişisel bilgiler ele geçiriliyor. Ardından ne mi oluyor ? Şantajla verilen bütün emirlerin yerine getirilmesi sağlanıyor. Oyunda toplam 50 komut var. 50 günde tamamlanan bu oyunun komutları ilk birkaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor.  Daha sonra ise kişilerin kendilerine zarar vermesini sağlayacak , insanlarla görüşmesini engelleyecek ve gece yarısı kalkıp korku filmi izletecek kadar sıra dışı  komutlar…  Son görevin ise “öl , nasıl olsa yeniden doğacaksın” olduğu iddia ediliyor.

Oyuncuları intihara teşvik ettiği için hakkında soruşturma açılan oyunun tasarımcısı Philipp Budeikin , suçlamaları kabul etti ve çıkarıldığı mahkemede toplumda temizlik yaptığını  , onları birer biyolojik atık olarak gördüğünü ve kendilerine acı vermelerini istediğini söyleyerek kendini savundu.

OYUNUN SONU, ZAMANIN DOLDU

Aileler, çocuklarının internette ve sosyal medyada oynadığı oyunlardan yaptıklarından mutlaka haberdar olmalı. Günümüzde çocukların evde bilgisayar başında olmaları onların ‘güvende’ oldukları anlamına gelmiyor.

Ailelerin ve Çocukların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını kontrol altında tutmalıdırlar.
  • Aileler, çocukların oynadıkları oyunları beraber belirlemeliler.
  • Oyun başında ve internette geçirilen süre sınırlandırılmalı ve oyun çocukların yaşına uygun olmalı.
  • İnternet ortamında “bilinmeyen” yabancılara karşı şüpheyle yaklaşılması ve bu kişilerin hayatı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği konusunda çocuklar bilinçlendirilmeli.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.