Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

20.09.2020
1.368
A+
A-
Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Güçsüz, dökülen, seyrelen saçlarınız sizin için bir sıkıntı mı? Ve kendi kendinize “saç dökülmesi nasıl geçer?” mi diyorsunuz? Aslında saç dökülmesi için tek yapmanız gereken saç tellerinizi güçlendirmektir.

Saç dökülmesi herkes için başa çıkması çok zor bir durumdur, bunun farkındayız. Kendimize olan güvenimiz ciddi anlamda zarar gördüğü için böyle bir sorunla karşılaştığımızda mutsuzluğa kapılıyoruz. Özellikle de mevsim geçişlerinde saç telleri zayıflıyor ve dökülüyor. Peki ama ne yapmalıyız?

Aslında yapılması gereken, hem saç tellerini güçlendirecek ve yeniden yapılandıracak, hem de dökülmeleri önleyebilecek saç dökülmesine karşı şampuan ve size en uygun bakımı bulmak. Bu bakımların neler olduğunu merak ediyorsan seni yazımızın devamına alalım!

Saç dökülmesi nedir?

Saç dökülmesi, genetik, hormonsal, mevsim değişimleri, stres gibi etkenlerden kaynaklanabilir; Saçların zayıflayıp, incelip zaman içerisinde de dökülmesine saç dökülmesi adı verilir. Erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmeleri olarak iki farklı dökülme tipi vardır. Erkeklerde saç dökülmesi kadınlara nazaran daha çok görülür.

Her insan, illaki hayatının bir döneminde saç dökülmesi sorunuyla karşılaşacaktır ve saç dökülmesi sorunu, özellikle son birkaç yıldır en sık rastlanan saç problemidir.

Saç dökülmesi sorunuyla karşılaştığınız zaman ilk yapmanız gereken mutlaka bir doktora danışmak olmalıdır.

Saçlar neden dökülür?

Günde yaklaşık olarak 100 adet saç teli kaybederiz. Ancak bu durum, saç derisinin belirgin şekilde incelmesine, saçın bazı noktalarının seyrelmesine neden olmamaktadır, çünkü bu günlük dökülen saçlar yerine yeni saç telleri büyür. İşte saç dökülmesi bu döngü bozulduğunda veya saç folikülü tahrip edildiğinde ortaya çıkan durumdur.

Saç dökülmesini nasıl önleyebilirsiniz?

  • Doğru beslenme: Saçların nem kaybına uğradığında, yeterli besini alamadığında da dökülmeye başlar. Bu nedenle saçlarının dökülmemesi için bol bol su içmelisiniz, düzenli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisin. 
  • Spor: Düzenli spor yapmak kan dolaşımını hızlandıracak ve saç dökülmesini azaltacaktır. 
  • Saçlarınız hep temiz olsun: Bilinenin aksine saçlarını her gün yıkamak zararlı değildir. Saç derindeki yağlar gözenekleri tıkayarak saçlarının düşmesine neden olabilir.
  • Stresten kaçının: Saçının en büyük düşmanlarından biri strestir. Bu nedenle söylemesi kolay uygulaması zor olsa da stresten uzak durmalısınız. İşten zamanında çıkmaya çalışmalı, hafta sonunu kaliteli değerlendirmelisin.
  • Kötü alışkanlıklara son ver: Sigara, alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklarınız varsa bu durumdan saçların da etkilenir, bir an önce bu alışkanlıklarınızı bırakın.
  • Bol su için: Vücudun susuz kaldığında sadece cildin bu durumdan etkilenmez, saçların, saç derin de bu durumdan etkilenir. Bu nedenle gün içerisinde bol su içmeye özen göstermelisin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.