Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

21.09.2020
390
A+
A-
Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın ağrısı birçok farklı nedeni kaynaklanabilen bir rahatsızlık. Çoğu zaman ciddi bir sebebi yoktur ve zamanla kendiliğinden geçermektedir. Karın ağrısına ne iyi gelir? Karın ağrısı nasıl geçer?

Karın ağrısı, kasık ve kaburga arasında kalan kısımdaki ağrı ve / veya rahatsızlıklık olarak sınıflandırılabilir. Karın ağrısı, genelde karın bölgesindeki organlardan kaynaklanmaktadır.

Midenin, karın bölgesinde bulunması sebebi ile mide ağrıları da karın ağrısı olarak adlandırılsa da, karın bölgesindeki ağrıların mide haricinde birçok sebebi vardır.

Karın ağrısı nasıl geçer?

Karın ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı aslında ağrının nedeninde gizlidir. Karın ağrısı hiç beklenmedik bir zamanda başlarsa ve aşırı şiddetliyse, özellikle bir bölgede yoğunlaşmışsa bir doktora görünmekte fayda vardır.

Lakin kabızlık, gaz, şişkinlik, mide ağrısı ve sindirimle alakalı durumlarda karın ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı başımızda, evimizde, mutfağımızda gizlidir. Peki ama bu karın ağrısı nasıl geçer?

 • Gaz ağrıları ve sıkışmaları için sıcak çay içilebilir, sıcak bir duş alabilirsiniz. Karın ağrınız geçmezse reçetesiz satılan gaz ağrısı veya sıkışmasları için olan ilaçlar bulunmaktadır, eczacınızdan bu ilaçları talep edebilirsiniz.
 • Adet sancılarını hafifletmek için bitki çayı ve benzeri hafif, sıcak içecekler içmelisiniz. Alt karın bölgenize nazikç ve dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz, ayaklarınızın altına yastık koyarak ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Sıcak bir duş almak, karın bölgesinde sıcak su torbası koymak gibi çözümlerde; adet sancısı olup, karın ağrısına ne iyi gelir diyenleri rahatlatacaktır.
 • Kabızlık için bol miktarda sıvı almalısınız, alkol ve kafein gibi diüretik (vücuttan sıvıyı uzaklaştıran) maddelerden uzak durmalısınız. Genel bir tavsiye olarak da beslenmenizde lif içeren meyve, sebze, tam tahıl ürünlere daha fazla yer verebilirsiniz.
 • Daha önce rahatsızlık hissettiğiniz gıdalardan uzak durun. Baharatlı, acı, kızarmış gıdalar bazı kişilerde rahatsızlığa yol açabilir.

Karın ağrısına ne iyi gelir?

Karın ağrısı nedenine göre değişmekle birlikte, aşağıdaki tavsiyeler genel olaran karın ağrınızı hafifletecek, sizi rahatlatacaktır.

 • Reflüye bağlı mide yanması için kafeinli, asitli içeceklerden ve çikolata, sarımsak, soğan gibi reflüyü tetikleyen gıdalardan uzak durmalısınız. Reflü geçmediği taktirde reçetesiz satılan reflü ilaçlarını eczacınızdan isteyebilirsiniz.
 • Çölyak hastasıysanız gluten içeren ürünlerden tamamen uzak durun.
 • Papatya çayı içmek de anti inflamatuar etkileri sayesinde mide kaslarınızın rahatlamasını, kramp ve spazm ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Zencefil. Bulantıdan ağrıya birçok rahatsızlığa iyi gelen zencefil, eski çağlardan beri insanların tedavi amaçlı kullandığı bir bitki. Bilimsel araştırmalar da zencefilin mide ağrısına iyi geldiğini göstermektedir.
 • Öğünlerinizi küçültmeniz yardımcı olacaktır.
 • Yavaş yemek yiyin, yediklerinizi iyi çiğneyin.
 • Stres seviyenizi azaltmak için egzersiz, meditasyon yapabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.