Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

07.10.2020
534
A+
A-
Instagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram Reels nedir?

Popüler fotoğraf paylaşım platformu ve en çok tercih edilen sosyal medya platformu olan Instagram, Reels özelliğiyle kullanıcılarına ayrı bir tecrübe sunuyor. Kullanıcılar Instagram Reels özelliğinden yararlen temelrak 15 saniyelik kısa videolar çekerek düzenleyebiliyor, ardından takipçileriyle paylaşabiliyor.

Tik Tok benzeri tecrübeler sunan bu uygulamayla kullanıcılar çektikleri videoya efektler, müzik ve ses eklenebiliyor.

Instagram Reels Nasıl kullanılır?

Instagram Reels’ın özelliklerinden faydalanmak isterseniz; mobil uygulama üstünde en temel sayfanızda yer alan fotoğraf sekmesine tıklayın. Açılan pencerede karşınıza “canlı, hikaye, reels” alternatifleri çıkacak, bunlardan “reels”i seçin. Ardından başla butonuna basarak videonuzu çekebilirsiniz.

Instagram Reels yardımı ile hazırladığınız videoyu paylaştığınızda eğer hesabınız herkese açık ise tüm kullanıcılar hazırladığınız videoyu izleyebilir. Lakin hesabınız gizli ise yani kilitli ise yalnızca sizi takip eden kullanıcılar Instagram Reels ile hazırlen temeln videonuzu görebilecektir.

Instagram Reels’ta yayınlayacağını videolarınız için müzik kütüphanesinden seçeceğiniz sesleri veya kendi sesinizi kullen temelbilirsiniz. Ayrıca AR efektleri ile birlikte de Reels tecrübeinizde size eşlik edecektir. Burada hem mevcut efektleri hem de diğer içerik üreticilerinin ürettikleri AR efektlerini videonuzda kullen temelbileceksiniz. Ayrıca çektiğiniz videonun hızını da ayarlayabileceksiniz.

Amerika-Tik Tok gerilimi hala sürüyor

Instagram Reels, Tik Tok’a olan benzerliği ile dikkat çekerken, Amerika ile Çinli sosyal ağ şirketi Tik Tok arasındaki gerilim sürüyor. “Temiz internet” kapsamında Tik Tok’u yasaklamak isteyen Amerika Başkanı Donald Trump, Çinli sahibini “Ya Amerika’li firmalara satın veya yasaklarız” mesajını verdi.

Amerika Birleşik Devleti hükumetinin Tik Tok’u casus yazılım olarak tanımlarken, vatandaşların cep telefonlarında bulunan bilgiler dahil olmak üzere bir çok kişisel veriyi direk olarak Çin hükümetine ilettiğini savunuyor.

Diğer yandan Amerika’nın bu hamlesine karşılık Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Xinhua devlet haber ajansına yapmış olduğu açıklamada Amerika’nın “Temiz Ağ” kurmaya “hiç hakkı yok” dedi ve Washington’ın adımlarını “zorbalık” olarak tanımladı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.