İnstagram Keşfete Nasıl Girilir?

07.10.2020
233
A+
A-
İnstagram Keşfete Nasıl Girilir?

İnstagram keşfete çıkmak için pek çok yol izleniyor. Özellikle düşük takipçisi bulunan hesaplar aralarında beğeni, kaydetme, yorumlaşma işlemleri gibi. Bu taktik elbetteki daima işe yaramayabilir. Bu taktikleri biraz da nasıl ve ne şekilde yapacağımıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin paylaşımdan hemen sonra harekete geçmek gibi. 

Paylaşımlarınıza Özen Gösterin

Hangi kategoride paylaşım gerçekleştiriyorsanız gerçekleştirin, içerikleriniz nitelikli, dikkat çekici ve insanları yönlendirmeli. Yönlendirmeden kastım, paylaştırmalı. Paylaşımı görecek kişi arkadaşlarına atmak ya da yorumda etiketlemek istesin. Bununla beraber keşfete girmekten çok yeni takipçi alma ihtimaliniz de artacaktır. İster mizah ister işletme sayfası olsun, dikkat çekici ve özgün içerikler paylaşmaya özen gösterin. 

Biraz Süsleme Yapın

İnstagram keşfette insanların ilgi alanlarına göre paylaşımlar gösteriliyor. Çünkü instagram paylaşımların ne ile ilgili olduğunu anlayabiliyor. Örnek vermek gerekirse köpek resimleri beğenen birisinin keşfette köpek paylaşımlarını görmesi gibi. Dolayısıyla içeriklerinize bu tür görseller ekleyebilirsiniz. Böylelikle köpek fotğraflarını beğenen kullanıcılarda sizin paylaşımınızı görebilir. 

Açıklama Yapmaktan Kaçınmayın

Yapacağımız paylaşımın açıklamasını boş bırakmamaya özen gösterelim. İçeriğin ne ile ilgili olduğunu açıklamaya yazalım. Zira instagram keşfete çıkmak için açıklama kısmına etiket yazmıyoruz. Detayları aşağıda anlattım. 

Etkiket Kullanımına Dikkat

Paylaşımınıza ekleyeceğiniz etiketleri açıklama kısmına değil de yorum kısmına yazacağız arkadaşlar. Açıklama yazdığımız etiketleri instagram artık spam sayabiliyor. Yorum kısmına bütünüyle içerik ile ilgili etiketleri eklemeniz gerektiğini unutmayın. Fakat etiket sayısını 3-5 ile sınırlı tutun. Fazlası sizin için sonsuz bir yarar sağlamaz. İlerleyen dönemlerde hesabınız için erişim sıkıntısı çekebilirsiniz. 

Zamanlamayı İyi Ayarlayın

İnstagram’da içerik paylaşımı yapmak için ideal saatler sabah 07:00-09:00 arası, öğlen 11:00-14:00 arası, akşam ise 17:00-19:00 olarak istatistik firmaları tarafından belirlenmiştir. Bunların mantıklı açıklaması elbette var. Çoğu insan sabah işine giderken arabada yolda canı sıkılıyor ve Instagram’a bakıyor. Öğle aralarında çalışanlar genelde zaman geçirmek için Instagram’a girerler. Akşam ise iş ve okul bitiminden sonra Instagram aktif olmaya başlar.
Paylaşacağınız içerik ile ilgili içerikleri araştırın. Örnek vermek gerekirse; bir adet araba hesabınız var ise diğer arabayla ilgili hesapların hangi saatte paylaşım yaptığını gözlemleyin. Paylaşımlarınız ile alakalı etiketleri de inceleyerek, araba severlerin en aktif olduğu zamanı bulabilirsiniz. Böylelikle alabilecğiniz en yüksek verimi alabilirsiniz.
Ek olarak hesabınızı işletme hesabına geçirdiğiniz taktirde, takipçilerinizin hangi günlerde ve saatlerde aktif olduğunu görebilirsiniz.

Attığınız post’u kaydettirmeye çalışın

Düşünün ki siz Instagram’da gezerken bir içerik gördünüz ve kaydettiniz. Acaba neden? Paylaşıma daha sonra bakmak için kaydetme ihtimaliniz bir hayli yüksektir. Yani, öyle bir içerik paylaşın ki kullanıcılar bunu kaydetsin ve sizin de keşfete çıkma ihtimalinizi arttırsın. Bunun için dost sayfalar ile grup kurabilir, paylaşım esnasında birbirinizin içeriklerini kaydedebilirsiniz.

Kullanıcılar, içeriğinizi mesaj olarak arkadaşlarına atabilsin. Arkadaşlarının görmesi için yorum olarak onları etiketlesinler. Bunu isterseniz daha nitelikli bir içerik ile doğal olarak, dilerseniz onları yönlendirerek de yapabilirsiniz.
Örnek vermek gerekirse; yemek paylaşımlarında “arkadaşını etiketle borcu olsun” çağrışımı oldukça yaygın. Veyahut bir karakter paylaşımında “aynı sen dediğin arkadaşını etiketle” bu tarz yönlendirici mesajlar insanlarda zorunluluk hissi yaratabilir. Böylelikle daha kolay büyümenizi sağlayabilirsiniz. 

Yorumlaşmayı Dikkatli Yapın

Eğer diğer sayfalar ile karşılıklı yorumlaşıyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar mevcut . İnstagram artık emoji bulunan ve 1-2 kelimelik yorumları spam olarak algılıyor, hiç görmüyor bile. Bu sebeple yapacağınız yorumların 3-4 kelimeli ve emojili olmasına dikkat etmelisiniz. 

Videolar Çok Önemlidir

Video içeriklerin keşfete çıkma ihtimali oldukça yüksek. İnstagram video’lu içeriklere bir hayli önemsiyor. Özellikle yeni gelen Reels ve IGTV bölümü ile sayfanıza fark katabilirsiniz. Uzun süreli videoları IGtv de paylaşarak Instagram’ın gözüne girmeyi başarabilirsiniz. Ve tabi kaydırmalı post özelliğini de kullanmak şansımızı arttıracaktır. 

Paylaşımı Yaptınız Peki Sonra?

Hemen söyleyelim. Paylaşım yaptığınız andan itibaren instagram içeriğinizi gözetliyor. İlk bir saat içinde yapılan etkileşimler çok önemli. İlk saatte yapılan etkileşimlere göre, diğer saatlerde daha çok kullanıcıya gösteriliyor. Eskiden paylaşımları sırayla her hesap görebilirdi. Artık ilgi alanına gösteriliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!