Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti

14.10.2017
921
A+
A-
Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) buyuruyor ki :

“En hayırlınız , ailesi için en hayırlı olandır. Bense aranızda ailesine karşı en hayırlı olanınızım” (İbn Mace , “Nikah”,50)

 

 

Eş Olarak HZ. Muhammed ( s.a.s)

Hz. Peygamber (s.a.s) sevecen , ilgili , hassas , adil , merhametli, düşünceli , sakin , şefkatli, sabırlı, fedakar, anlayışlı,nazik,duyarlı,saygılı,sorumluluk sahibi , paylaşmayı seven , vefakar,diğerkam , güler yüzlü bir eşti.

*Ev işlerinde eşlerine yardımcı olurdu.Evi süpürür , koyunları sağar, develeri yemler ,elbiseleri ve ayakkabıları tamir eder  , çocuklarıyla ilgilendirdi.

*Eşlerine karşı hoşgörülü davranır , onların kalplerini kırmazdı. Onlara yüksek sesle bağırdığı ya da vurduğu hiç görülmemişti.

*Eşleriyle şakalaşır ,onların şakalarını da sevecenlikle karşılardı.

*Eşlerine karşı ekonomik görevlerini yerine getirirdi. Evlenirken hanımlarına vermesi gereken mehri ihmal etmemiş , hepsine o zamanın örfüne göre mehir vermiş , evlilikleri süresince geçimlerini temin etmiştir.

*Eşlerinin ekonomik faaliyetlerde bulunmalarına engel olmazdı.Kazançları ile ilgili aldıkları kararları da saygıyla karşılardı. Örneğin Hz. Zeynep , deri işlemeciliği de yapmakta , gelirini de sadaka olarak dağıtmaktaydı.

*Eşlerinin her biri için müstakil bir oda yaptırmıştı. Her oda , ihtiyaçlarını karşılayacak temel unsurları ihtiva etmekteydi.

*Eşleriyle birlikte vakit geçirmeye özen gösterirdi. Sırayla her gece bir eşinin yanında kalır , ayrıca her sabah mescitten çıktıktan sonra ve her ikindi namaz kıldıktan sonra eşlerinin her birine teker teker uğrardı.Ailenin bir araya gelmesini sağlamak amacıyla da her akşam , Resulullah (s.a.s) o gece kimin yanında kalacak ise bütün hanımları topluca oraya gelirler , sıhbet ederlerdi.

*Önemli kararlar alırken eşlerinden fikir alır , onların tavsiyelerini dinlerdi.

*Sözleriyle ve fiilleriyle eşlerine karşı  sevgisini dile getirirdi.Eşlerinin faziletlerinden bahseder , dizine bastırarak bineğe bindirir , kendisine yapılan  yemek davetine hanımlarıyla katılır , ağlayan eşinin göz yaşlarını elleriyle silerek  teselli ederdi.

*Üzüntülerini ve sevinçlerini eşleriyle paylaşırdı.

*Eşlerinin akrabalarıyla ve yakınlarıyla da ilgilenir , onlara hatır sormayı ve iltifatı ihmal etmezdi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.