Cenaza Namazı Nasıl Kılınır

14.10.2017
263
A+
A-
Cenaza Namazı Nasıl Kılınır

Cenaze Namazı

Ölen bir insan için yapılması gereken görevler onu yıkamak , kefenlemek ve onun cenaze namazını kılmaktır. Cenaze namazı , ölü için dua etmektir , ölü yıkanıp kefenledikten sonra kılınır.

Cenaze namazı , farz-ı kifayedir. Bir grup , hatta bir tek müslümanın kılması ile bütün müslümanların üzerinden sorumluluk kalkmış olur.

Cenaze namazı ayakta kılınır. Bu namazda rüku ve secde yapılmaz.Diğer namazları bozan durumlar cenaze namazını da bozar.

Cenaze Namazının Kılınışı

*Cenaze , musalla taşının üzerinde bulunur.İmam , cenazenin göğüs hizasında (Şafii mezhebine göre cenaze erkek ise başının hizasında ,kadınsa vücudunun orta kısmı hizasında ) durur. Cemaat de onun arkasında saf tutar.

*”Niyet ettim Allah rızası için hazır olan cenaze namazını kılmaya (ölü erkek ise) şu erkek için duaya, uydum imama” şeklinde niyet edilerek imama uyulur.

Niyet ederken ölünün erkek veya kadın, erkek çocuğu veya kız çocuğu olduğu belirtilir.

Cenaze kadın ise: “Şu kadın için duaya”

Cenaze erkek çocuğu ise: “Şu erkek çocuğu için duaya”

Cenaze kız çocuğu ise: “Şu kız çocuğu için duaya” denilir.

*İmamın ardından eller kaldırılarak tekbir alınır. Sonra eller diğer namazlardaki gibi bağlanır.

*İmam ve cemaat sessizce Sübhaneke duasını “ve celle senaük” kısmıyla birlikte okurlar.Şafii mezhebine göre ise Sübhaneke duası yerine Fatiha suresi okunur.

*Eller kaldırılmadan (Şafii mezhebinde eller kaldırılarak) imam açıktan, cemaat de içinden “Allahüekber” der ve sonra sessizce Allahümme Salli ve Barik dualarını okurlar.

*Yine aynı şekilde üçüncü tekbiri alırlar ve içlerinden cenaze duasını okurlar. Cenaze duasını ezbere bilmeyenler “Rabbena” dualarından birini veya bildiği başka bir dua ayetini okur.

*Duadan sonra dördüncü defa tekrar “Allahüekber” denilerek eller kaldırılmaksızın ( Şafii mezhebinde eller kaldırılarak) tekbir alınır. Bunun arkasından sağa ve sola selam verilerek namaz bitirilir. Şafii mezhebine göre tekbirle selam arasında kısa bir dua okunur.

1.Tekbir → Sübhaneke duası

2.Tekbir→Salli ve Barik duaları

3.Tekbir→Cenaze duası

4.Tekbir ve Selam

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.