Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar

31.08.2017
466
A+
A-
Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar

Yıllardır her gün düzenli dişlerinizi fırçalıyorsunuz. Bu kadar uzun süre içerisinde herkes hata yapmadığını düşünüyor. Bu yazımızda gözden geçirmeniz için diş fırçalarken yapılan hatalar hakkında bilgi vereceğiz.

Diş Fırçalarken Yapılan Hatalar

Beyaz dişler ve güzel bir gülüş için, eğer sararmış dişler veya dişeti hastalıkları istemiyorsanız ağız hijyeniniz son derece büyük önem taşır. Bunu sağlamak için dişlerinizi düzenli şekilde fırçalamanız gerekiyor.

Diş Fırçamızı Uzun Süre Kullanmamalıyız

Diş fırçaları 4 aydan sonra kullanışsız hale gelecek kadar eskir ve yıpranır, eğer diş fırçanızda yıpranma veya eskime varsa hemen onu atıp yeni bir diş fırçası alarak kullanmaya başlayın. Eskiyen her diş fırçası, bakteri ve mikropları daha fazla saklar ve diş etinize zarar verir.

Dişlerimizi Temizlemek İçin İp Kullanmalıyız

Dişlerimizi düzenli fırçalayıp temizlediğimizi düşünüyorsak yanılıyoruz. Dişlerimizi düzenli şekilde fırçalamadan önce diş ipi ile aralarını temizlememiz gerekmekte. Böylelikle diş aralarına giren herşeyi temizleyerek daha sağlıklı hale getirebiliriz.

Dişlerinizi Nekadar Sürede Fırçalıyorsunuz ?

Dişlerinizi fırçalarken acele etmemeliyiz. Sabahları dişlerinizi fırçalamak için kısa zaman tanıyacak kadar aceleci olan insanlardan mısınız? Diş hekimleri diş macunuyla en az 2 dakika boyunca dişlerimizi fırçalamamızı önermekte. Buyüzden dişlerimizi fırçalarken acele etmeyip sağlık olması için en az 2 dakika fırçalamamız gerekiyor.

Sürekli Dişleri Fırçalamak

Dişlerimizi normalde 3 defa fırçalamamız gerekmekte. Diş hekimleri 2 defa fırçalamamızdada sakınca olmadığını söylemekte fakat bu sayıyı abartıp daha fazla fırçalarsak diş etimize zarar veririz.

Diş Fırçanızı Yıkamamak

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı durulayıp fırçayı durulamayı atlamamayız. Diş fırçalama işlemimiz bittiyse ağzımızı duruladığımız gibi fırçamızıda durulamalıyız. Aksi taktirde kalan bakteriler dişlerimize zarar verir.

Sürekli Aynı Yerleri Fırçalamak

Dişlerinizi fırçalarken hep aynı yerden mi başlıyorsunuz ? Eğer öyle yapıyorsanız hatalısınız. Dişlerinizi rutinleşerek değilde her fırçalamada başka bir bölgeden başlayarak fırçalayın. Rutin yerlerden başlarsanız bakteri oluşumunu uzun tutar.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.