Polen nedir? Yararları nelerdir?

30.09.2020
504
A+
A-
Polen nedir? Yararları nelerdir?

Bal arıları tarafından toplanan polenin bitkilerin üreme hücresi olduğunu belirten uzmanlar, koloninin arı sütü üretimi ve protein gereksiniminin karşılanması adına polenin işçi arılar tarafından toplandığını bildiriyor.

Polenin yararları nedir?

Protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim, antioksidan ilk sırada olmak üzere 250 çeşit biyolojik madde içeren polen, sağlık üstünde önemli yararları olan bir besin. Gelin kısaca polenin yararlarını sizlere bahsedelim;

Kötü kolesterolü ve lipit oksidasyonunuzu düşürür. Bununla birlikte kalp krizi gibi kalp rahatsızlıkların riskini de azaltır. Bağışıklığı güçlendirir, bakterileri öldürür ve hastalıktan korunmanızı sağlar.

Yara iyileşmesini hızlandırır ve enfeksiyonu önler. Zedelenme, kesilme ve diğer yaraların vücut tarafından daha hızlı onarılmasını sağlar ve bu yaraların enfeksiyon kapmasını önlemeye yardımcı olur.

Menopoz belirtilerini hafifletir. Menopoz döneminde olan kadınların yaşadığı ateş basması gibi bazı rahatsızlık verici belirtiler ortaya çıkar. Arı poleninin menopoz belirtilerini azaltmaya yardım ettiği bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Karaciğeri korur. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu arı poleninin karaciğer işlevini iyileştirebileceğini ve karaciğeri koruyabileceğini gösteriyor.

Zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede vücut hücrelerini kanser ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklardan muhafaza etmeye yardımcı olur.
Anti inflamatuar etkisi vardır. Hayvanlarla gerçekleştirilen çalışmalara göre şişliği ve inflamasyonu hafifletici etkisi de vardır.

Polen nasıl tüketilmeli?

Arı poleni takviyeleri pek çok kişi tarafından güvenli bir şekilde tüketilebilir. Ancak polen ya da arı sokmasına karşı alerjisi olan bireyler, hamile ya da emziren bayanlar, kan sulandırıcı kullananlar polen tüketmemelidir.

Polen nasıl tüketilir ve kullanılır sorusunu uzmanlar şu biçimde yanıtlıyor:

“Çocuklar tarafından günde en az 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler tarafından günde en az 2-4 tatlı kaşığı tüketilebilir. Doğrudan çiğnenerek veya su, süt, meyve suyu ya da yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz”

Polenin yararları saymakla bitmiyor. Öyleyse sizde bu besinin hayatınıza sokarak sağlıklı kalın ancak dengeli beslenmenize de özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.