Pepino Meyvesi Nedir?

28.09.2020
303
A+
A-
Pepino Meyvesi Nedir?

Türkiye’de Akdeniz bölgesinde yetişen Pepino meyvesi, içerdiği yüksek potasyum oranı yardımı ile kan şekerini düşürücü bir etkiye sahiptir. Son günlerde her zümre tarafından sıkça adından bahsettiyor. Peki pepino meyvesi nedir ve faydaları nelerdir?

İçerisinde bulunan; A, B ve C vitaminleri ile kansere ve kalp krizine karşı korurken, kilo sorunları ve mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinmekte. Faydalarını ne kadar listelesekte bitmeyen pepino meyvesini bu yazımızda detaylarıyla ele aldık.

Pepino meyvesi nedir?

Son zamanlarda Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanan pepino meyvesi, kavun, muz ve ananasa benzer bir tadı olan tropikal bir meyvedir.

Pepino’nun kanser hücrelerinin yok olmasında büyük etki sağlamış olduğu ve kolesterolü düşürdüğü belirtiliyor. Hücre yenileyen ve kemik gelişimine katkı sağlayan özelliği ile çocukların gelişiminde büyük rol oynayan pepino meyvesi, C vitamini deposu olma özelliği ile idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarında vücut direncini artırıyor. İçerisinde barındırdığı kalsiyum oranıyla ağrıların giderilmesinde de önemli bir etkiye sahip.

Pepino meyvesi faydaları nelerdir?

Anemi hastalarının tüketmesinin önerildiği pepino meyvesi, böbrek kumunda oldukça yararlı. Cinsel arzuları ya da isteği uyaran etkisi de mevcut olan pepino meyvesinin, uyku düzenini dengeleyerek, menopoz döneminde yaşanan psikolojik problemleri gidermede pozitif bir etkisi bulunuyor.

İçerdiği K vitamini ile birlikte kanın pıhtılaşmasını kolaylaştıran bu tropikal meyvenin faydalı olduğu rahatsızlıklarını ise şöyle listeleyebiliriz;

  • Diyabet
  • Kemik erimesi
  • Dalak yetmezliği
  • Bağırsak kanseri
  • Gen hastalıkları
  • Mide rahatsızlığı
  • Kansızlık hastalığı
  • Hemofili hastalığı
  • Kilo problemleri

Pepino Çeşitleri ve Özelliği

Dünyada üretimi yapılan belli başlı çeşitleri mevcuttur bunları; Schmidt, Kawi, Suma, Asca, Lincoln, Gold, Golden Litestipe, Miski olarak örneklendirebiliriz. Ülkemizde üretimi yapılan çeşidi ise miski. Ağırlığı 40 – 50 gramdan 1300 grama kadar değişen meyve genelde 150 – 600 gram arasında. Ve ortasında çekirdek, tohum bulunmayan meyvenin tamamı yenilebiliyor.

Pepino nasıl yetiştiriliyor?

Pepino meyvesi fidesi ile üretilen meyveye, belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilmesi ve olgunlaşma döneminde su oranının azaltılması gerekmektedir. Bol güneş ve temiz hava ile beslenen Pepino meyvesi bol güneş alan açık balkonlarda da yetiştirmek mümkün. Meyvelerinin büyüklükleri türlerine ve uygulanmakta olan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.