Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir ?

24.09.2017
252
A+
A-
Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir ?

Cilt bakımından saç bakımına , yemeklerde kullanmaya ve yağ yakmaya kadar pek çok alanda kullanıllan hindistan cevizi ,  tropik bölgelerde yetişen ve kalın kabuklu meyveleri yenilebilen bir palmiye türüdür. Hindistan cevizinin beyaz etli bölümünün kurutularak soğuk sıkım yöntemiyle sıkılmasıyla hindistancevizi yağı elde edilir.

 

Hindistan Cevizi Yağının Saymakla Bitmeyecek Faydaları

1.Kilo vermede etkendir : Laurik ve miristik asit benzeri doymuş yağlar içeren hindistan cevizi yağı karaciğer tarafından işlenir ve çok hızlı bir şekilde enerjiye dönüştürülür. Vücuda sağladığı enerjinin haricinde makul ölçülerde tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

2.Hastalıklara karşı muhteşem bir koruyucudur : İdrar yolu enfeksiyonlarına , diş eti hastalıklarına ve apselere neden olan bakterileri ve mantarları öldürür.Grip , HIV ,Tifo ve diğer enfeksiyon hastalıklarına sebep olan virüslerle savaşır. Bağırsaklardaki parazitleri engeller ve bağırsak hareketlerini düzene sokar. Diğer bağırsak hastalıkları olan ülser , kolit ,huzursuz bağırsak sendromu ve  chron gibi hastalıkların gücünü azaltır. Reflüye çok iyi gelir ve mideyi sakinleştirir. Kemik ve kasları kuvvetlendirir. Kalp ve damar sağlığını korur . İyi kolesterolü yükseltir.

3.Antioksidan kaynağıdır : Serbest radikallerle savaşan bu yağ , grip , bronşit ve akne gibi oluşumları engellemesinin yanı sıra yaşlanmayı da geciktirir.

4.Kulak ağrısına iyi gelir : Hindistan cevizi yağı , sarımsak ve zeytinyağı ile karıştırıldığında kulak ağrısını yatıştırır.

5. Tam bir cilt bakım ürünüdür : Cildi korur ve enfeksiyonları iyileştirir. Göz altı şişliklerini alır. Cildi sıkılaştırır ve kırışıklığı önler . Cildi nemlendirir ve yumuşatır. Cilt yağını dengeler ve akne , sivilce oluşumunu engeller. Dudak bakımında da sıkça kullanılır.

6.Saç bakım kremi olarak kullanılır : Hindistan cevizi yağı saçı nemlendirirken yağlı bir görünüm bırakmaz , hem maske hem de krem gibi kullanılabilen yağ saçta güzel  , hoş bir koku  bırakır.

7.Varis oluşumunu engeller : Hindistan cevizi yağı varis belirtileri başladığı anda uygulanırsa varisi hafifletir.

8.Egzamayı hafifletir :Egzama bulunan bölgeye sürüldüğü takdirde kızarıklığı ve tahrişi alır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!