Evliliği Etkileyen Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

19.09.2020
219
A+
A-
Evliliği Etkileyen Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Evlilik günümüzde hem çok zor bununla birlikte olmazsa olmaz bir beraberlik olarak görülmektedir. Birçok insan uzun süredir hayalini kurduğu evlilik için uygun bir eş adayı bulduktan sonrasında evlenip aynı evde yaşamaya başlayınca evliliğin aslında hayal kurulacak bir müessese olmadığı kanısına kapılır. Bu durumu tetikleyen birçok sebep olsa da çoğu zaman çiftler arasındaki uyuşmazlık, kültürel farklılıklar olarak sayılabilir. Bir de yaşadığımız psikolojik durumlar eşiyle olan evliliği etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Peki birlikteliği etkileyen psikolojik sorunlar nedir? Bunları yazımızda özetlemiş olacağız.

Vajinismus

Tıbbi dili ile vajinusmus olan bu hastalık çoğu kadında görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Tedavi gerektiren bu hastalık ilgilenilmediği ve tedavi edilmediği takdirde yürütülen evliliği ciddi oranda etkilemektedir. Kadının cinsel birleşme esnasında kendini aşırı kasması ve hemen sonra cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi olarak bilinen bu konu çoğu evliliklerde aylarca sürebilmektedir. Uzman gözleminde bu rahatsızlık çok rahat bir şekilde atlatılmaktadır. Vajinismus olduğunuzu nasıl anlarsınız?

  • Cinsel birlikteliğe karşı isteksizlik
  • Cinsel birliktelik sırasında kendinizi aşırı şekilde kasmanız
  • Cinsel birliktelikten korkmanız

Bu gibi durumlar ciddi bir belirti olarak sayılmakta ve bir uzman kontrolü gerekmektedir.

Stres

Evliliği etkileyen en önemli ruhsal problemlerden birisi de strestir. Günümüzde artık stres yaşamayan insan yok denecek kadar azdır. Hemen hemen yaşamımızın her anında stres yaşamış olduğumuz ve bunun sonucunda da özel yaşamımızın ciddi boyutta etkilendiği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Evliliklerde de stresli bir yaşam ve bununla baş edememe durumları birliktelikleri negatif olarak etkilemektedir.

Aldatılma Korkusu

Mutlu giden bir evlilikte çiftlerin zaman zaman yaşadıkları aldatılma korkusu ciddi boyutlarda olduğu zamanlarda ilişkiyi negatif yönde etkilediği gözle görülür bir gerçektir. Aslen kendine itimatı olan ve hayatında mutlu olan bir kişi aldatılma korkusu yaşamayacağı gibi karşı tarafa da kendine güvendiği kadar güvenmelidir. Bu ve benzeri biçimde durumlarda sürekli bir şekilde aldatılıyorum, veya aldatılırsam ne yaparım gibi kaygılar yaşayan kişiler ve bunu sürekli hale getirenler birliktelikleri bir çıkmaza sokmaktadır.

Gelecek Kaygısı

Birlikteliklerde çok sık rastlanan gelecek kaygısı benzer biçimde problemler evlilikler olumsuz etkilemektedir. Kadınlarda çok daha sık rastlanan bu durum genellikle çalışmayan ya da aşırı şekilde borç altında olan kişilerde gözlemlenmektedir. Bu benzer biçimde durumların ruhsal olarak devamlı bir hal alması birlikte olan kişi ile evliliği ciddi boyutlarda etkileyebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!