Etkili Sevdiğini Geri Getirme Duası

18.05.2019
715
A+
A-
Etkili Sevdiğini Geri Getirme Duası

Sevdiğimi Geri getirme duasının sözleri ve muazzam etkileri üzerine önemli bilgiler

Muhabbet duası birbirini seven insanların yeniden kavuşmalarını sağlayan muazzam etkili niyazlardan biridir. Sahih kaynaklarda bu duanın hayırlı gelişmelere vesile olduğu pek çok defa ifade edilmiştir.

Bu yazımızda bağlama duasının sözleri ile duanın okuma adabı hakkında önemli bilgiler vereceğiz. İnşallah aktaracağız bilgiler insanların tekrar bir araya gelerek mutlu olmalarına vesile olacaktır.

Aşık Etme duası hangi amaçları gerçekleştirmek üzere okunmaktadır?

Bu etkili dua her türlü ayrılığın vuslata (kavuşmaya) dönmesini dilemek üzere okunabilir. Kadim eserlerde duanın en yaygın okunma amaçları şöyle izah edilmiştir:

  • Birbirlerini helal dairesi içinde seven fakat ayrılmış olan kadın ile erkeklerin arasında yeniden sevgi yeşermesini sağlar.
  • Aralarında münakaşa olan karı kocaların birbirlerine olan muhabbetlerini arttırır.
  • Kendi ailelerine karşı sorumluluğunu yerine getirmeyen kişilerin ailelerine bağlanmalarını sağlar.
  • Bulunduğu iş yerinden ya da sosyal gruptan ayrılan kişinin tekrar dönmesine yardımcı olur.
  • Evlatların anne babalarına karşı olan hislerini olumlu yönde güçlendirir.

Geri getirme duası burada ifade edilen maddeler dışında akla gelebilecek her türlü “yeniden kavuşma” amacını gerçekleştirmek üzere okunabilir. Ancak duanın daha çok aşk ve muhabbet konularında okunduğunu da ifade etmek gerekir.

Geri getirme duası aynı zamanda şirinlik duası hükmündedir

Bu muazzam duayı okuduktan sonra sevdiklerine kavuşan kişilerin aynı sorunları yeniden yaşayıp ayrılmaları mümkün değildir. Çünkü geri getirme duası aynı zamanda şirinlik duası hükmündedir ve insanların birbirlerine olan bakışını tamamen değiştirmektedir.

Geri getirme duası sayesinde yeniden bir araya gelen kişiler önceki dönemlerden çok daha fazla birbirlerini severler. Bu yönüyle geri getirme duası kalıcı birlikteliklerin yaşanmasına kapı aralayan çok önemli bir duadır.

Geri getirme duası okunmadan önce yapılması gerekenler

Kocamı Geri getirme duası Kuran ayetlerine ve Allah’ın güzel isimleri olan esmalara dayanır. Bu özelliğinden ötürü mutlaka abdestli şekilde niyaz edilmesi gerekir.

Eğer kişi dua etmeden önce dört rekat nafile namazı kılarsa çok daha hayırlı olur.Ancak ifade edilmelidir ki dua öncesinde abdest almak zorunlu iken nafile namazı kılmak kişinin inisiyatifine bırakılmıştır.

Bazı alimler geri getirme duası okunmadan önce bir miktar sadaka vermenin önemine işaret etmişlerdir. Zira sadaka vermek rahmet kapılarının açılmasını sağlayarak duaya olan icabetin artmasına yardımcı olur.

Geri getirme duasının makbul kabul edildiği zamanlar

Geri getirme duası günün her vakti okunabilir. İslam’da duaların okunma vakitleri konusunda sınırlayıcı bir hüküm yoktur. Kişi dilediği her vakit Rabbine el açarak dua edebilir. Ancak duaların daha makbul kabul edildiği zamanlar da vardır. Bu zamanlar geri getirme duası için yatsı namazı sonralarıdır.

Geri getirme duası için makbul kabul edilen bir diğer zaman aralığı ise sabah namazı ile gün doğumu arasındaki vakittir. Bu saatlerde okunacak geri getirme duaları inşallah daha makbul olacaktır.

Tabii ifade etmek gerekir ki geri getirme duaları ile özdeşleşmiş makbul zaman yatsı namazı sonralarıdır. Bu vaktin özellikle tavsiye edilmesinin sebebi kişinin bu saatlerde daha rahat yalnız kalabilmesi ve huşu içinde dua edebilmesidir.

Geri getirme duasını kaç gün boyunca okumam gerekir?

Geri getirme duası kişinin muradını dile getirdiği dualardan biridir. Bu dualar için belli bir okunma adedi tespit edilmemektedir. Tavsiye edilen okuma biçimi istek gerçekleşinceye kadar duaya sabırla devam etmektir.

Murat dualarında dileğin gerçekleşmesi için sabırla dua etmek gerektiği ve aceleci davranmanın yanlış olacağı konusunda büyük din alimlerinin beyanları bulunmaktadır.

Yani kişi sevdiği şahsa yeniden kavuşmak için bütün samimiyetiyle ve sabırla dua edecek ve yüce Allah’ın sesini duyması için niyazda bulunacaktır.

Geri getirme duasının okuma süresi hakkında kesin bir bilgi verilmemesine rağmen bu duayı okuyup tecrübe eden müminler duanın tahmin edilenden çok daha kısa sürede olumlu tesirlerini gösterdiğini ifade etmişlerdir. Zaten bu duayı yüzyıllardan beri en yaygın okunan dualardan biri haline getiren en önemli husus da dua ile ilgili dile getirilen bu olağanüstü anlatımlardır.

Sevgidiğini geri getirme  duası

Geri getirme duası 3 esmadan ve 3 ayeti kerimeden oluşur. Buna göre duanın teşkili şöyledir:

Besmele-i Şerif

El-Müteâlî esması + Meryem suresi 96. ayeti kerimesi

El-Câmî esması + Rum suresi 21. ayeti kerimesi

El-Mücîb esması + Nisa suresi 132. ayeti kerimesi

Ancak duanın sözlerine geçmeden önce kişinin geri dönmesini istediği kişinin adını anarak ya da zihinden geçirerek niyet etmesi de gerekmektedir. Çünkü duaların kabulü konusunda niyetler çok önemli bir yer teşkil etmektedir.

Geri getirme duası okunurken esmaların başına “ya” nidası getirilmektedir. Bu itibarla duanın tam metni şöyle olacaktır:

Bismillahirrahmanirrahim

Ya Müteâlî,

İnnellezıne amenu ve amilus salihati se yec’alü lehümür rahmanu vüdda.

Ya Câmî,

Ve min ayatihı en haleka leküm min enfüsiküm ezvacel li teskünu ileyha ve ceale beyneküm meveddetev ve rahmeh inne fı zalike le ayatil li kavmiy yetefekkerun.

Ya Mücîb,

Ve lillahi ma fis semavati ve ma fil ard ve kefa billahi vekıla. (amin)

Dua sözlerini ezberlemekte zorlanan müminlerin dua sözlerini yazılı bir metin üzerinden okumalarında bir mahzur yoktur.

Dilek dualarının sözlerinin 3 defa peş peşe okunması inşallah duaların tesirini arttıran uygulamalardandır. Hazreti Muhammed de okuduğu bazı dilek ve hacet dualarında dua sözleri peş peşe 3 defa tekrar etmiştir. Geri getirme duası okuyan müminlerin de bu şekilde davranmaları isabetli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!