Dudak kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

03.10.2020
1.590
A+
A-
Dudak kanseri nedir? Belirtileri nelerdir?

Dudak kanseri dudak derisinde görülen bir kanser türüdür ve üst ya da alt dudak boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir, ancak alt dudakta en yaygın olanıdır. Dudak kanseri bir tür ağız kanseri olarak nitelendirilir.

Genelde dudak kanseri skuamöz hücreli karsinomlardır, yani skuamöz hücreler adı verilen cildin orta ve dış katmanlarındaki ince, düz hücrelerde başlarlar.

Dudak kanseri riskini aşırı güneşe maruz kalma ve tütün kullanımı tetikler. Yüzünüzü bir şapka ya da güneş kremi ile güneşten koruyarak ve sigarayı bırakarak dudak kanseri riskinizi azaltabilirsiniz.

Dudak kanseri tedavisi genelde kanseri çıkarmak için ameliyat gerektirir. Küçük dudak kanserleri için ameliyat, görünümünüz üstünde minimum etkisi olan küçük bir prosedür olabilir.

Daha büyük dudak kanserleri için daha ayrıntılı cerrahi gerekebilir. Dikkatli planlama ve rekonstrüksiyon normal yeme ve konuşma yeteneğinizi koruyabilir ve ayrıca ameliyattan sonra tatmin edici bir görünüm de sağlayabilir.

Dudak kanserinin sebepleri nelerdir?

Ulusal Diş ve Kraniyofasiyal Araştırma Enstitüsü’ne göre, belli başlı neden alkol ve tütün kullanımıdır. Lakin yine de tam olarak dudak kanserine neyin neden olduğu açık değildir.

Genel olarak, kanser, hücre DNA’larında değişiklikler (mutasyonlar) geliştiğinde başlar. Bir hücrenin DNA’sı, hücreye ne yapacağını dile getiren talimatları içerir. Değişiklikler hücrenin kontrolsüz bir biçimde çoğalmaya başlamasını ve daha sağlıklı hücrelerin öleceği zaman yaşamaya devam etmesini söyler. Biriken hücreler normal vücut dokusunu istila edebilen ve yok edebilen bir tümör oluşturur.

Dudak kanseri belirtileri nelerdir?

Dudak kanserinin belirtileri şunları içerir:

  • Dudakta düz veya hafif kabarık beyazımsı renk değişimi
  • Dudağın iyileşmeyen yarası ve ağrısı
  • Dudakların veya ağız çevresindeki cildin karıncalanması, ağrıması veya uyuşması

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.