Cilt Kuruluğu Nedir Nasıl Geçer?

25.09.2020
358
A+
A-
Cilt Kuruluğu Nedir Nasıl Geçer?

Cilt kuruluğu nedir?

Cilt kuruluğu, cildin epidermisinde (en üst tabaka) uygun miktarda su nem olmaması ile karakterize olmuş, oldukça yaygın bir cilt rahatsızlığıdır.

Yüz ve elin ya da vücudun herhangi bir yerini ya da tamamını etkileyebilen hastalığımız cilt kuruluğu; erkekleri ve kadınları eşit derecede etkileme eğilimindedir fakat yaşlı insanlar cilt kuruluğuna daha yatkındırlar.

Kollar, eller ve özellikle alt bacak gibi alanlar cilt kuruluğundan daha fazla etkilenme eğiliminde olan bölgelerdir. Nem ve sıcaklık gibi çevresel faktörlerin de ciltte tutulan su miktarı üstünde önemli bir etkisi vardır. Örnek vermek gerekirse; bir bölgedeki soğuk havanın aniden ısıtılması, cilt üstündeki nemi buharlaştırarak cilt kuruluğuna yol açacaktır.

Özellikle Corona dönemindeyiz, bu durum tetiklenebilir. Neden mi? Sık sık el yıkama ve dezenfektan kullanmak, epidermisteki suyun buharlaşmasına ve kuruluğa neden olmaktadır. Cilt kuruluğu ayrıca bazı ilaçların zararlı etkisi olabileceği gibi bazı cilt hastalıklarına da yol açabilir.

Cildin yüzey tabakası, yağ ve proteinden oluşmaktadır. Yağ özel epidermal proteinleri ile birlikte epidermisin bir kısmı ciltteki nemi korumaktadır. Eksik protein veya yağ olduğunda cilt nemi daha kolay buharlaşır. Cilt kurudukça daha hassas hale gelebilir ve kızarıklıklara ve cilt bozulmasına yatkın hale gelir.

Kseroz, cilt kuruluğu için tıbbi terimidir. Cilt kuruluğunun tedavisinde basit önlemler ve hekim tavsiyeleri çok etkili olabilir. Temel engelleme stratejileri, sert sabunlardan ve kimyasal temizleyicilerden kaçınmaktır. Tedavisi ise genelde daha sık ve düzenli yumuşatıcı ve nemlendirici uygulamaktır.

Tedavi edilmeyen cilt kurulukları, egzamatöz dermatit, ikincil bakteriyel enfeksiyonlar, selülit ve ciltte renk değişikliği olarak sıralanabilir. Neyse ki cilt kuruluğu genellikle hafiftir ve kolayca tedavi edilebilmektedir.

Peki, cilt kuruluğu neden olur?

Cilt kuruluğunun spesifik bir nedeni yoktur. Cilt kuruluğunun nedenleri dış ve iç faktörler olarak sınıflandırılabilir.

Dış faktörler ise en yaygın olanlardır, temel nedendir ve iyileştirilmesi en kolay olanlardır. Dış etkenler, özellikle kışın merkezi ısıtıcılar kullanıldığında soğuk hava ve düşük nem oranını içerir.

Cilt kuruluğuna neden olabilecek dış faktörler şunlardır:

  • Sert sabunlarla aşırı yıkanma
  • Dezenfektanların ve lipid çözücülerin aşırı kullanımı
  • Soğuk hava
  • Düşük nem

Cilt kuruluğuna sebep olan en yaygın faktörlerden biri, sert sabunların sık uygulanmasıdır. Sabunun türü el ve yüz cilt kuruluğu üstünde çok büyük bir etkiye sahip olabilir. Sabun, ciltteki yağları yok eden bir emülgatördür. Cilt sabunla ne kadar sık ​​ovalanırsa, o kadar fazla yağ uzaklaştırılır ve sonuçta daha kuru cilde neden olur. Aşırı sabun kullanımı cilt kuruluğunu kötüleştirebilir.

Banyo yapmak ve duş almak cilde su katsa da, daha sonra su buharlaştırır. Banyodan sonra aşırı gergin ve kuru cilt, vücut nemi ve doğal cilt yağlarının alındığını gösterebilir.

İç faktörler ise genel sağlık, yaş, genetik, aile sağlığı geçmişi ve atopik dermatit gibi diğer tıbbi durumların kişisel geçmişini içerir. Özellikle belirli tiroid hastalıkları olanlar cilt kuruluğuna daha yatkındır.

Cilt kuruluğu, bazı hastalıklardan dolayı alınan ilaçlardan da kaynaklanabilir. Bazı örnekleri yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, alerji ve akne ilaçlarıdır. Kuru bir cilt kimi zaman dahili bir tıbbi durumun işareti olabilir. Örneğin yaşlanma, cilt kuruluğuna daha yatkın hale getirebilir. Ek olarak egzama, sedef hastalığı, diyabet, hipotiroidizm ve yetersiz beslenme, cildin kuruması ile ilişkilidir.

Cilt kuruluğuna sebebiyet veren bazı tıbbi durumlar;

  • Hipotiroidizm
  • Şeker hastalığı
  • Atopik dermatit
  • Vitamin eksiklikleri

Cilt kuruluğu nasıl geçer?

Cilt kuruluğu için en iyi tedavi, bir yumuşatıcı (suyun buharlaşmasını engelleyen bir madde) ile günlük yağlamalıdır. Kuru cilt çoğunlukla dış sebeplerden kaynaklandığı için krem ​​ve losyon gibi harici tedaviler uygulanabilir ve cilt problemini etkili bir biçimde kontrol edebilir.

Cilt kuruluğu genelde reçetesiz satılan yumuşak bir nemlendirici kullanılarak iyileştirilebilir. Cilt kuruluğunun diğer nedenleri ortadan kaldırıldıktan sonra, tedavilerin en temel hedefleri kaşıntıyı durdurmak, su kaybını önlemek ve cildin nemlenmesini sağlamaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!