Bilim Adamları Mega Güçlü Mıknatıs Rekorunu Kırdı

28.08.2017
466
A+
A-
Bilim Adamları Mega Güçlü Mıknatıs Rekorunu Kırdı

 

Geçtiğimiz günlerde Florida Yüksek Devlet Üniversitesinin bir parçası olan MagLab veya uzun adıyla Ulusal Yüksek Manyetik Alan Laboratuvarında araştırmacı bilim adamlarının sayesinde dünyanın en güçlü ve dirençli mıkntasının çekme gücü şu anda 41,4 teslas’da. İki yıllık bir sürede 3.5 milyon dolarlık bütçeyle hazırlanan mıknatıs,bu hafta başında yapılan 38.5 teslas rekorunu kırdı.Bu süper güçlü mıknatıs araştırmacılara tıbbi alanda,kimyasal reaksiyonlar ve hatta kuantum hesaplamalarında yardımcı olacak. Peki,41.4 teslas ne kadar güçlü? Buz dolabı mıknatıslarına bakarsak,aynı kuvveti elde etmek için yaklaşık 4.000 buzdolabı mıknatısı gerekli olur.

MagLab ayrıca 21-Tesla Süper-İletken Mıknatıs (Bir elektro Mıknatıs ve MRI tarayıcılarında sıkça kullanılan bir tip) ve 45- tesla hybird mıknatısıda dahil olmak üzere bir çok başka mıknatısada ev sahipliği yapar.rnrnrnMagLab’daki süper dirençli mıknatıslar,sarmal bir yapıda bir araya getirilen bakır iletkenler ve yalıtım malzemesi yığınlarından oluşur.

Kayıt,elektrik akımı yoğunluğunu arttırmak ve maliyetleri düşürmek için eski mıknatıs parçaları yeniden yapılandırılarak tasarlandı.

Project 11 mıknatıs tasarımcısı Jack Toth, “Bu daha büyük mıknatıs, yüzde 50 daha fazla bobin kullanmamızı sağlıyor” diyor. “Bu, mıknatıs içinde güçlerin daha verimli bir şekilde dağıtılmasını ve aynı malzemelerle yeni bir rekorun oluşmasını sağladı.”dedi.

Mıknatıs, DC Field Facility’de bulunuyor ve yönetmen Tim Murphy, rekor kıran mıknatısın önümüzdeki yıllarda değerini kanıtlayacağını söyledi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.