Barzani , Ateşle Oynuyor !

25.09.2017
302
A+
A-
Barzani , Ateşle Oynuyor !

 

ABD ve IŞİD’e karşı mücadele veren koalisyon bünyesindeki bazı ülkeler böyle bir adımın mücadeleyi zayıflatacağı gerekçesiyle referandumun 2 yıl ertelenmesini talep etmişti. Barzani kimseyi dinlemedi ve istediği referandumu yaptı. Bu referandumun etkilerini ilerleyen günlerde daha mı çok hissedeceğiz ?

 

Neden referandum kararı alındı?

Barzani ve destekçisi Iraklı Kürtler, uzun yıllardır devam eden kötü muamele gördüklerini düşünmekte ve kendi kaderlerinin tayin etmeleri gerektiği inancında.

Seçmenlere “Kürdistan Bölgesi ve Kürdistan Bölgesi dışında kalan Kürt yerleşimlerinin bağımsız bir devlet olmasını istiyor musunuz?” sorusu yöneltildi.  “Evet” ve “Hayır”.  ‘Kürt yerleşimleri’ olarak tanımlanan yerler, Kerkük, Diyala ve Ninova gibi farklı etnik grupların olduğu Peşmerge kontrolü altında olan bölgeler.

Referandum Yapılması Çözüm müydü ?

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Açıklamada, “Söylemiştik. Referandom çözüm diğil. İşte bir az önce, silahlı Türkmenler ile peşmerge Tuzhurmatuda çatışmaya başladılar.” ifadeleri yer aldı.

Türkmenler de Olaya Müdahil Olurlarsa

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: “Türkmen kardeşlerimize yönelik bir fiili müdahale olursa (Türkiye tarafından) askeri operasyon hemen olur” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Çavuşoğlu’nun açıklamaları bu cümleyle sınırlı kalmadı . Diğer açıklamasında ise  “Son günlerde Rusların (Suriye’nin) İdlib bölgesinde bombalama yaptığını görüyoruz. Burada tabi terör grupları da var. Terör gruplarına karşı tabi ki müsamaha gösterilmemesi gerekiyor. Ama görüyoruz ki çok sayıda sivil insan ve ılımlı muhalif de öldürüldü. Burada dikkatli olmamız gerekiyor. Burada sivillere yönelik bir saldırı olursa ateşkesin ihlalidir ve Astana anlaşmasının da bozulması anlamına gelir.” dedi.

Sınır Kapıları Kapanacak mı ?

Dışişleri Bakanı, “Biz dostane tavsiyemizi de yaptık, uyarılarımızı da yaptık.” ifadelerini kullanırken sınırlarla ilgili durum sorusuna ise,” Şu an herhangi bir kapama yok sadece kontrolleri sıkılaştırma var. Attığımız adımlar olacak. Şu an konuları değerlendiriyoruz. IKBY ben kendi yoluma gideceğim dedi, biz de onlara bunun bir bedeli olacaktır dedik ve olacak. Bizim sorunumuz Kürt kardeşlerimiz değil. Suriye’de de değildi.” dedi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!