Balık ve Balık Yağının Yararları Nelerdir?

26.09.2020
245
A+
A-
Balık ve Balık Yağının Yararları Nelerdir?

Balığın oldukça sağlıklı bir besin olduğunu bilseniz de, ne kadar yararlı olduğunu bu yazımızı okuyunca şaşıracaksınız. Balığın yararları nelerdir? Balığı ne yararlı kılar? Balık yağı yararlı mı? Sorularını yanıtladık, hemen yazımıza geçelim!

Zengin vitamin içeriği ve ideal besinleri sebebiyle balık, herkesin düzenli şekilde tüketmesi gerekli olan bir gıdadır, nelere iyi geldiğini sizler için listeledik;

  • Kalp hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.
  • Kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağlar.
  • Göz sağlığını destekler.
  • Stres ve depresyon tedavisinde yardımcı olur, intihar riskini azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
  • Cilt sağlığını korur.
  • Beyin gücünü arttırır, hafızayı güçlendirir.
  • Kemikleri sağlamlaştırır, eklemleri korur.

Görebileceğiniz gibi balığın yararları saymakla bitmez, bu verdiklerimiz sadece en önemlileri. Zira Dünya Sağlık Örgütü (WHO) daha sağlıklı beslenme diyetinde balığa da yer vermektedir.

Balığı ne yararlı kılar?

Balık yağında bulunan omega 3, balığın bu kadar yararlı olmasını sağlamayı başaran unsurların en başında yer almaktadır.

Bu etki omega 3 grubu yağ asitlerinden EPA (eikosapentaeonik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit) adlı iki önemli yağ asidi çeşidinden gelmektedir. Çeşitli makale veya kaynaklarda omega 3 içeren bir çok gıda türü verilmektedir. Lakin EPA ve DHA genel olarak balık yağlarında mevcuttur.

Balık yağı yararlı mı?

Bilim insanları, DHA ve EPA asitlerinin, yağlı balıklardan direkt alabilmek ile birlikte, eczanelerde satılan balık yağı tabletleriyle de alınabileceğini söylemektedirler.

Eğer diyetimizde sağlık açısından sıkça balık tüketiyorsak bunun beraberinde E vitamini içeren gıdalar veya E vitamini tabletleri almamız iyi olacaktır.

Balık yağı tabletleri, E vitamini eklenmiş olarak satılmaktadır. Bunu ana nedeni, balık yağındaki yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri olan omega 3 ve diğerleri yaşlanmayı hızlandırıcı efekti olduğu ve bunun da E vitamini takviyesiyle engellendiğidir. Diyeceğimiz o ki bol bol balık yiyelim lakin bunu E vitamini ile birlikte yapalım.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.