AIDS nedir?HIV nedir?

22.09.2020
408
A+
A-
AIDS nedir?HIV nedir?

Çağımızın salgını olarak bilinen AIDS hastalığı, bulunduğu 1981 yılından beri yayılmaya devam etmekte. Birçok insan hastalıkla ilgili kavramları karıştırabiliyor. AIDS nedir? HIV nedir?

AIDS ne demek?

AIDS kelimesinin açılımı şudur; Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu. İngilizcesi Acquired Immune Deficiency Syndrome olduğundan AIDS olarak kısaltılmıştır.

AIDS hastalığı nedir?

AIDS hastalığı,  HIV isimli insan bağışıklık yetmezlik virüsünün sebep olduğu kronik, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur.

HIV virüsü bağışıklık sisteminize zarar vererek, vücudunuzun hastalığa sebep olan organizmalarla savaşma kabiliyetini yok eder. Hasta çok basit bir hastalıkla bile ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalır.

HIV nedir?

HIV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur (STI). Ayrıca hamilelik, doğum veya emzirme sırasında enfekte kan ile veya anne çocukla temas ile de çoğalabilir. İlaç olmadan, HIV’in bağışıklık sisteminizi AIDS’e sahip olduğunuz noktaya kadar zayıflatması yıllar alabilir.

HIV / AIDS için tedavi yoktur. Ancak hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatacak ilaçlar vardır. Bu ilaçlar birçok gelişmiş ülkede AIDS ölümlerini azaltmıştır.

AIDS belirtileri nedir?

HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren bireyin bağışıklık sistemini zaman içerisinde çökerterek, bakteri, virüs ve mantar gibi çeşitli fırsatçı mikroorganizmalar ile ciddi hastalık belirtileri ve kanserler de ortaya çıkmaktadır.

HIV ile enfekte olan çoğu insan, virüs vücuda girdikten bir veya iki ay içinde grip benzeri bir hastalık gözlenir. Birincil veya akut HIV enfeksiyonu olarak malum bu hastalık, birkaç hafta sürebilir.

Birincil akut dönemde olası AIDS belirtileri ve semptomları şunlardır:

  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları ve eklem ağrısı
  • İsilik
  • Boğaz ağrısı ve ağrılı ağrılı yaralar
  • Özellikle boyunda şişmiş lenf bezleri

Bu emareler onları fark etmeyeceğiniz kadar hafifçe olabilir. Bununla beraber, kan akışınızdaki virüs miktarı (viral yük) şu anda çok yüksektir. Sonuç olarak, enfeksiyon, birincil enfeksiyon sırasında bir sonraki aşamaya bakılırsa daha kolay yayılır.

Virüs çoğalmaya ve vücudunuzdaki mikroplarla savaşmaya yardımcı olan hücreleri azaltmaya devam eder.  Bağışıklık hücrelerinizi ve yok etmeye devam ettikçe aşağıdaki gibi hafif enfeksiyonlar veya kronik belirtiler ve semptomlar geliştirebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.