Kadınlarda Neden Saç Dökülür?

01.10.2020
1.231
A+
A-
Kadınlarda Neden Saç Dökülür?

Kadınlarda saç dökülmesi hakkında

Kadınlarda saç dökülmesi yapabilecek çok sayıda neden vardır. Tıbbi durumlardan hormonal değişikliklere ve strese kadar her şey bunun sebebi olabilir. Temel sebebi bulmak daima kolay değildir, ancak bazı olasılıklar ve yapabileceğiniz şeyler vardır.

Kadınlarda bölgesel saç dökülmeleri

Kadınlarda saç dökülmesi, nedene bağlı şekilde çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Zamanla ani saç dökülmesi ya da kademeli bir incelme fark edebilirsiniz. Fark ettiğiniz değişiklikleri ya da yaşamakta olduğunuz semptomları izlemek için bir günlük tutmak yararlı olabilir.

Bölgesel bazı belirtiler şunları içerir:

  • Genel incelme: Başın üst kısmındaki kademeli incelme, en sık görülen saç dökülmesi türüdür. Hem erkekleri hem de bayanları etkiler. Erkekler saç çizgisinin azaldığını görme eğilimindeyken, bayanlar genelde açık alanların genişlediğini fark ederler.
  • Kel noktalar: Dairesel ya da düzensiz olabilirler. Boyut olarak madeni paralara benzeyebilir ve genelde kafa derisinde görünürler. Saç dökülmeden hemen önce cildiniz kaşıntılı ya da ağrılı olabilir.
  • Tararken dökülme: Özellikle duygusal ya da fiziksel travma sonrasında çok ani saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Saç yıkarken ya da tararken hızlı bir biçimde dökülebilir ve genel itibari ile incelmesine yol açabilir.
  • Tam kayıp: Bazı tıbbi durumlarda, özellikle kemoterapi gibi tıbbi tedavilerde, aniden ve tüm vücudunuzda aynı anda saç dökülmesi fark edebilirsiniz.

Kadınlarda saç dökülmesi tipleri

Alopesi kısaca “saç dökülmesi” manasına gelir ve bulaşıcı değildir. Genetik faktörlerden saç bakımı uygulamalarına ya da bağışıklık sistemini saç köklerine saldırması için tetikleyen herhangi bir şeyin neden olduğu çeşitli türler vardır.

  • Androgenetik alopesi: Genetik faktörler ya da aile sağlığı geçmişinden kaynaklanan kadın tipi kellik ya da saç dökülmesidir. Bu, kadınlarda görülen saç dökülmesinin en sık nedenidir.
  • Alopesi areata: Saçkıran olarak da bilinen bu tür, baş ya da vücutta aniden meydana gelen yamalı saç dökülmesidir. Sadece bir yerde ya da birden çok bölgede olabilir.
  • Sikatrisyel alopesi: Skarlaşma yolu ile geri dönüşü olmayan saç dökülmesine sebep olan bir grup durumdur. Saç dökülür ve folikül yeri skar dokusu sayesinde değiştirilir. 
  • Travmatik alopesiler: Saç şekillendirme uygulamaları neticesinde saçların dökülmesine neden olur. Saçı boyamak ya da düzeltmek için sıcak taraklar, fön makinaları, düzleştiriciler ya da belirli kimyasallar kullanıldıktan sonra meydana gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.