Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?

24.09.2020
223
A+
A-
Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?

Hamilelikte ayak şişmesi hakkında

Yeni bir bebek bir kadın için olağan üstü güzel bir şey olsa da, elbette bu durum bazı belirtilere de neden olabiliyor ve bunlardan birisi de hamilelikte ayak şişmesi durumudur. Çünkü hamilelik sırasında tüm vücudunuz değişmektedir.

Hamilelik sırasında ayaklarınızın neden şişebileceğini, bunu ne zaman fark edebileceğinizi, ne zaman doktora görünmeniz gerektiğini, yardımcı olabilecek bazı basit tedavileri ve en önemlisi neden yeni ayakkabılar almanız gerektiğini detaylıca irdeledik.

Hamilelikte ayak şişmesi neden olur?

Ayak şişmesi çoğunlukla bayanların gebeliğinin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan bir semptomdur. Bu sebeple, hamileliğinizin erken zamanlarında bunu görmeyebilirsiniz. Sonradan farkettiğinizde ise endişelenecek bir şey yoktur.

İlk üç aylık dönemde sebepler

Hamilelikte progesteron hormonunun hızla çoğalan seviyeleri sindirimi yavaşlatır. Bu, bebekten dolayı gözle görülür bir karın büyümesi oluşmadan çok önce karın şişkinliğine neden olabilir. Elinizde, ayaklarınızda, parmaklarınızda ya da yüzünüzde bir miktar şişlik fark edebilirsiniz, ama bu genelde çok fazla değildir.

Bu kadar erken dönemde çok fazla şişlik fark ederseniz, özellikle baş dönmesi, baş ağrısı (hamilelikte baş ağrısı) ya da kanama gibi diğer semptomlarla beraber görülüyorsa, en iyisi doktorunuza görünmektir.

İkinci üç aylık dönemde belirtiler

İkinci üç aylık dönem gebeliğin 13. Haftasında (dördüncü ayın başlangıcı) ile başlar. Hamileliğin beşinci ayında ayaklarınızın şiştiğini fark etmeye başlamanız alışılmadık bir durum değildir, özellikle çok fazla ayağa kalkıyorsanız ya da hava sıcaksa.

Bu şişlik, vücudunuzdaki artan kan ve sıvı hacminden kaynaklanmaktadır. Kan ve sıvı hacminin artmasıyla, vücudunuzda sıvı tutulması olabilir ve bu da hamilelikte ayak şişmesi durumuna neden olabilir. (Kaynak)

Yüzükleriniz ve ayakkabılarınız artık rahatsız etse de, tüm bu ekstra sıvı vücudunuzu yumuşatmaya ve onu doğum için hazırlamaya yardımcı olur ve bu gereklidir. İçiniz rahat olsun, bebeğiniz doğduktan sonraki günler ve haftalarda fazla sıvı hızla azalacaktır.

Üçüncü üç aylık dönemde belirtiler

Gebeliğin 28. Haftasından başlayarak, üçüncü üç aylık dönem, ayaklarda şişlik yaşamanın en yaygın dönemidir. Özellikle haftalar geçtikçe ve 40. Haftaya yaklaştıkça, ayak parmaklarınızın küçük sosislere benzemesi muhtemeldir.

Vücudunuz, şişmeye katkıda bulunabilecek kan ve sıvı tedarikini oluşturmaya devam ediyor. Uterusunuz da bebeğiniz büyüdükçe daha da ağırlaşır ve bu da bacaklardan giden kalbe kan akışını yavaşlatabilir. (Merak etmeyin, bu tehlikeli değil, yalnızca rahatsız edicidir.)

Ayakların şişmesine katkıda bulunabilecek diğer faktörler şunları içerir:

  • Sıcak hava
  • Beslenme alışkanlıkları
  • Kafein alımı
  • Yeterince su içmemek
  • Uzun süre ayakta kalmak

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!