Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

27.09.2020
326
A+
A-
Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir merak ediyorsanız, yazımız tam size göre. Evde bile uygulayabileceğiniz tedavi metotları ve bitkisel çözümlerle bu ağrıdan kolayca kurtulmanız için bir yazı derledik. Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun cevabı yazımızın devamında…

Boğaz ağrısı; su içme, yemek yeme ve yutkunmanın zorlaşmasına, daha ciddi durumlarda konuşmanın dahi güçleşmesine sebebiyet verebilir. Tüm bunlar tamam ama boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Vereceğimiz ve evde uygulayabileceğiniz bu yöntemler ve bitkisel çözümler boğaz ağrınıza gerçekten iyi gelecek;

 • Bal yemek ya da ballı çay içmek. Kaşıklayarak ya da çayınızla tüketebileceğiniz bal, boğaz ağrısı için en iyi çözümlerden birisidir. Yapılan bazı araştırmalarda balın gece öksürüklerini kesmek konusunda öksürük şuruplarından bile daha etkili olduğunu gösteriyor.
 • Tuzlu ve karbonatlı suyla gargara yapmak. Evde uygulanabilecek en iyi yöntemlerdendir. Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü’nün verdiği tavsiyelere göre; 1 bardak ılık suda çeyrek tatlı kaşığı tuzu ve çeyrek tatlı kaşığı karbonatı iyice çözün. Bir süre gargara yaptıktan sonra yutmayın ve tükürün. Gargarayı 3 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.
 • Pastil kullanın. Pastil boğaz ağrısına iyi gelir. Ancak boğulma riski nedeniyle özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaması önemlidir.

Boğaz ağrısı için en iyi bitkisel çözümler nedir?

Yutkunamıyorum diyenler için boğaz ağrısına iyi gelen evde uygulayabileceğiniz alternatif bitkisel tedavi metotları de bulunuyor. Boğaz ağrısına iyi gelen evde uygulaması yapılabilen metotların etkisi kişiden kişiye değişiyor. Burada önemli olan kişinin sağlık durumu ve boğaz ağrısının altına yatan sebeptir;

 • Papatya çayı. İnsanlığın varlığından bu yana şifa için kullanılan papatya çayı, doğal özellikleri sayesinde boğazınızı rahatlatacaktır.
 • Nane yağı. Nane yağında bulunan mentol balgamı çözen, ağrıyan boğazları rahatlatan bir yağdır.
 • Sarımsak. Boğaz ağrısına ne iyi gelir diyenlere çare olacak bir diğer bitkisel ürün de sarımsak.
 • Adaçayı.  Hepimizin bildiği adaçayı boğaz ağrısını hafifletir.
 • Karanfil. Çaylarınıza ekleyerek karanfilin ağrı kesici etkisinden yararlanabilirsiniz.

Bunlar genelde çayı yapılmak yolu ile tüketilse de, alırken nasıl kullanmanız gerektiğini aktara danışabilirsiniz.

Boğaz ağrısı nasıl geçer?

Boğaz ağrıma ne iyi gelir sorusu ve sizler için derlediğimiz bitkisel çözümlerden sonra, boğaz ağrısının geçmesi için dikkat edilebilecek bazı önemli noktalar mevcuttur. Bunlara dikkat ederek rahatsızlığınızın daha çabuk geçmesini sağlayabilirsiniz. Peki boğaz ağrısını ne geçirir?

 • Dinlenmek. Özellikle boğazınızı dinlendirmek, fazla konuşmamak, çok fazla öksürmemeye dikkat etmek; mümkünse evde dinlenmek hastalığınıza iyi gelecektir.
 • Bol sıvı almak. Sıvı almak boğazınızın kurumasını engeller. Aşırı kahve tüketimi ve alkol almak boğazınızı kurutabilir, uzak durun.
 • Boğazınıza iyi gelecek besinler tüketin. Rezene, adaçayı, ıhlamur gibi bal katacağınız bitki çayları, tavuk veya et suyu çorbaları boğaz ağrısına birebirdir. İlginç gelecek lakin meybuz benzeri soğuk yiyecekler de boğazınıza iyi gelir.
 • Havayı nemlendirin. Soğuk buhar makinesi kullanarak havayı nemlendirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız mevcut değilse bir süre buharlı bir banyoda nefes alın.
 • Sigaradan uzak durun. Boğazınız ağrırken sigara kullanmayın, bulunduğunuz ortamda sigara dumanı ve çamaşır suyu vb. kimyasalların kokusu varsa odayı havalandırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.