Bilgisayar Oyunlarının Kökeni

19.10.2017
305
A+
A-
Bilgisayar Oyunlarının Kökeni

Bilgisayar Oyunlarının Kökeni (1940-1970)

İlk Bilgisayar Oyunu

Bilinen en eski interaktif elektronik oyun , bir katot ışın tüpü olarak Thomas T. Goldsmith Jr. ve Estle Ray Mann tarafından üretilmiştir. “Cathode Ray Tube Eğlence Cihazı” olarak adlandırılan bu oyunun patenti 25 Ocak 1947 yılında alındı ve 14 Aralık 1948’de yayımlandı.İkinci Dünya Savaşı’ndaki radar ekranlarından esinlenerek yapılmış bir oyun bir füze simülatörü idi. Oyun , CRT ışınını kontrol etmek ve ekrandaki noktayı konumlandırmak için dijital değil analog devreyi kullanıyordu.

O dönemde grafikler çizilemediğinden dolayı hedefler için ekran bindirmeleri kullanılıyordu.

İlk video oyunu 1940’ta çıktı. O yıl yapılan Dünya Fuarı’nda Edward Condon , Westinghouse adına , oyuncuların son kibrit çöpünü almaktan kaçınmaya çalıştığı Nim adlı geleneksel oyunu oynayan bilgisayarı tasarladı. Daha sonra binlerce kişinin oynadığı bu oyuna “Nimatron” adı verildi ve bilgisayar oyunların %90’ını kazandı. Hme elektronik olan hem de ekran içeren interaktif bir programın popüler ve herkesi kapsayan tanımı itibariyla , bilgisayarr araştırmalarının bir sonucu , yapay zeka gibi alanlarda gelişme göstermiştir.

Elektromekanik Z3 1941’den elektronik Atanasoff-Berry Computer (1942)’e , Turing’in tamamlayıcısı ENIAC 1945’a ve son olarak depolanmış program EDSAC 1949’a kadar 1940’lardan itibaren gelişen bilgisayar teknolojisi sonucu bilgisayarlar , bilimsel ve görev işlevlerinin çeşitliliğine hizmet edecek seviyede hem güçlü hem de esnek hale geldi.Akademik kurumlar , araştırma kuruluşları ve gelişmiş dünya çapındaki şirketlerin ana sistemine zemin hazırlayan Remington Rand daktilo şirketinin şubesi UNIVAC tarafından bilgisayar ABD’de 1951’de ticari amaçla kullanıldı. Ancak aşırı yüksek  fiyat , geniş alan gereksinimi , muazzam güç  tüketimi ve makinelerin  bakımını sağlamak  ve çalıştırmak  için iyi  eğitimli personel istihdam ihtiyacı nedenlerinden dolayı bilgisayar teknolojisinin benimsenmesi , başlangıçta sadece büyük şirketler tarafından sınırlı kaldı.

Ciddi bir bilimsel  ya da iş yatırımının bir parçası olarakk meşrulaştırılması için gerekli tüm bilgisayar kullanımı nedeniyle bu durum yeni bir ortam yarattı.Böylece erken dönem oyun kreasyonu ,insan-bilgisayar etkileşimi , uyarlanır öğrenme ve askeri strateji gibi alanlarla ilgili deney ya da gösteri teorileri ile sınırlı kaldı. Erken dönem çıkan oyunların gelişigüzel  doğası ve muhafaza etme gereği görülmemesi nedeniyle ilk video ouyununun ne zaman ürerildiğini belirlemek oldukça zor. Dolayısıyla bilinen ilk oyunları şunlardır : Kanada Ulusal Sergisi’nde tanıtımı yapılan bir üç taş oyunu Bertie the Brain(1950) ; İngiltere Festivalinde sergilenmek için Ferrantispecifically tarafından sipariş üzerine yapılmış , matematik oyunu , Nim’inoynanabildiği bilgisayar Nimrod (1951) ; yüksek lisans tezinin bir parçası olarak A.S Douglas tarafından programlanan OXO (1952) , aynı zamanda monitörde grafikleri görüntüleyen en eski oyundur.Avrupa’da Sovyetler Birliği’yle yapılan svaş oyunu Hutspiel (1955) ; ABD’nin ulusal televizyonunda yayınlanan en eski bilgisayar oyunlarından biri olan IBM  elemanı Arthur Samuel’in dama oyunu programı(1956) , kendi oyunundaki hataları analiz ederek kendini geliştirme yeteneğine sahiptir ; Carnegie Mellon  Üniversitesi’nde geliştirilen NSS Satranç Programı (1958) , acemi insan rakibini yenebilmek için yeterli içeriğe sahip ilk satranç oyunudur.

 

ALINTIDIR:Bilgisayar Oyunları Tarihi /Yiğit Tezel

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.