Anason Nedir? Faydaları Nelerdir?

21.09.2020
147
A+
A-
Anason Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bilimsel adı Pimpinella Anisum olan Anason, Türkiye, Suriye, İspanya gibi doğu Akdeniz bölgesinde yetişen bir ottur. Yarım metreye kadar büyürler ve yaz aylarında beyaz çiçekler açarlar. Bu otun bir çok tıbbi faydası mevcuttur. Bu nedenle dünya çapında tıp alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin tohumları, gıda maddelerinde yaygın olarak kullanılan keskin ve ayrı bir aromaya sahiptir.  Peki anason nedir ve faydaları nelerdir?

Anason Faydaları Nelerdir? Nasıl kullanılır?

Anasonun sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır.

Cilt İçin Faydaları: Anason yağının detoksifiye edici özellikleri bulunur. Anason yağı cildinizi sağlıklı ve ışıltılı tutar. Shea yağı veya başka bir yağ ile karıştırılmış anason yağı harikalar yaratabilir. Bu yağ, lekelerden, sivilcelerden ve hasarlı cilde anında rahatlama sağlar. Cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve parlak olmasına yardımcı olur.

Saç İçin Faydaları: Anason yağı saç yağı olarak kullanılabilir. Çalışmalar bu yağın saçın uzamasında yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca hasarlı saçların onarılmasına yardımcı olur. Eğer yağı saç derisine doğru bir şekilde işlenirse, yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Genellikle saç derisi kuru olanlarda olan kepek problemine iyi gelir. Bu yağ saç derisi enfeksiyonlarının yok edilmesine yardımcı olan antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. Ayrıca saç bitlerinden kurtulmak için oldukça etkilidir.

Kadınlar İçin Faydaları: Bu bitkinin yağı kadınlık hormonu olan östrojenin özelliklerine sahiptir. Kadınlarda birçok hormonal problemi hafifletir. Adet esnasındaki kramplarını azaltır. Adet sırasında mideye masaj yapmak için anason yağı kullanılırsa, kasılmaları da azaltır. Aynı masaj emziren annelerde süt akışını büyük oranda arttırır. Günde iki kez veya üç kez anason çayının içilmesi anne sütünün çoğalmasına yardımcı olmaktadır.

Gaz Söktürücü: Anason, bebeklerde ve yetişkinlerde en iyi gaz söktürücü olarak kabul edilir. Zencefil ve kimyon gibi diğer maddelerle birlikte kullanılırsa, midedeki gaz problemlerinde hızlı bir rahatlama sağlar. Sindirimi rahatladan bu özelliğiyle yüz yıllardır kullanılır. Bu yağ, ağır öğünlerin sindiriminede yardımcı olur. Ezilmiş bir anason, limon, tuz ve bol miktarda sudan oluşan bir içecek hazırlanıp, yemeklerden sonra içilirse, rahatlar ve sindirim sistemine büyük ölçüde yardımcı olur. Üstelik iştah açıcı ve lezzetlidir. Ayrıca müshil olarak işlev görür ve kabızlık sorununun giderilmesinde önemli rol oynar.

Kalp Hastalıkları: Bu otun yağının, kan basıncı seviyesini kontrol etmedeki rolü kanıtlamıştır. Kalbi dinç ve diri tutar. Kalp üzerindeki baskıyı azaltır ve iyi çalışmasına yardımcı olur. Tatlı, aromatik ve lezzet dolu, bu bitkinin kalp için bir kurtarıcı olduğu kabul edilebilir. Bu bitki doğal bir analjeziktir.

Anti Paraziter: Bu yağ aynı zamanda güçlü antiparaziter özelliğe sahiptir. Bağırsak kurtlarını temizler ve parazitlerin neden olduğu mide enfeksiyonlarını tedavi etmek için alternatif tıpta kullanılır.

Bunlara değinmezsek olmaz;

  • Gargaralarda ve ağız tazeleyici malzemelerde kullanılabilir.
  • Detoksifikasyon özelliklerinden dolayı bitkisel çay ve içeceklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılabilir.
  • Taze yaprakları yemek pişirmek ve yemeklere güzel bir koku, tat vermek için kullanılabilir.
  • Yaklaşık 20-30 gramı, insan vücudunun günlük ihtiyacını karşılayacak kadar demir sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!