Amenore nedir? Belirtileri nelerdir?

06.10.2020
1.206
A+
A-
Amenore nedir? Belirtileri nelerdir?

Amenore nedir?

Amenore, kadınlarda adet döneminin olmamasıdır – bir ya da daha fazla kaçırılmış adet dönemidir. 15 yaşına kadar adet görmeye başlamamış kızlarda olduğu gibi arka arkaya en az üç adet dönemini kaçıran kadınlarda da amenore görülür.

Amenorenin en yaygın sebebi hamileliktir. Amenorenin diğer nedenleri arasında üreme organları ya da hormon seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan bezlerle ilgili sorunlar bulunmaktadır. Altta yatan durumun tedavisi genelde amenoreyi giderir.

Primer amenore
Primer amenore, tipik olarak hiçbir zaman adet dönemi geliştirmeyen (16 yaşına kadar) ve hamile olmayan genç kızlarda genetik ya da anatomik bir durumun sonucudur. Amenore ile karakterize olan pek çok genetik durum, normal kadın organlarının bazılarının ya da tamamının fetal gelişim sırasında normal şekilde oluşmadığı ya da düzgün çalışmadığı durumlardır.

Sekonder amenore
Gebelik, amenorenin bariz bir sebebidir ve ikincil amenorenin en yaygın sebebidir. Diğer nedenler çeşitlidir ve yumurtalıkları, uterusu, hipotalamusu ya da hipofiz bezini etkileyen şartları içerebilir.

Amenore belirtileri nelerdir?

Amenorenin en temel belirtisi adet dönemlerinin olmamasıdır. Amenorenin nedenine bağlı şekilde, adet görmemekle beraber aşağıda belirtilen gibi başka belirtiler yaşayabilirsiniz:

  • Meme başı akıntısı
  • Saç kaybı
  • Baş ağrısı
  • Vizyon değişiklikleri
  • Fazla yüz kılı
  • Pelvik ağrısı
  • Akne (sivilce)

Amenore nasıl tedavi edilir?

Tedavi, amenorenizin altında yatan nedene bağlıdır. Bazı durumlarda, doğum kontrol hapları ya da diğer hormon tedavileri adet döngülerinizi yeniden başlatabilir. Tiroid ya da hipofiz bozukluklarının neden olduğu amenore, ilaçlarla tedavi edilebilir. Soruna bir tümör ya da yapısal tıkanma neden oluyorsa, ameliyat gerekli olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.