Wilson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Wilson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?
Wilson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Wilson hastalığı nedir?

Wilson hastalığı, karaciğerde, beyinde ve diğer hayati organlarda bakır birikmesine sebep olan nadir görülen genetik bir hastalıktır. Wilson hastalığı olan çoğu insana 5 ila 35 yaşları arasında teşhis konur, ancak daha genç ve yaşlı insanları da etkileyebilir.

Bakır, daha sağlıklı sinirler, kemikler, kollajen ve cilt pigmenti melaninin gelişiminde önemli bir rol oynar. Normalde, bakır yiyeceklerden emilir ve fazlalık karaciğerde üretilen bir madde (safra) ile atılır.

Ancak Wilson hastalığı olan kişilerde bakır düzgün bir biçimde elimine edilmez ve bunun yerine muhtemelen hayatı tehdit eden bir düzeyde birikir. Erken teşhis edildiğinde, Wilson hastalığı tedavi edilebilir ve bozukluğu olan pek çok insanın normal bir hayatı olur.

Wilson hastalığı neden olur?

Wilson hastalığı, otozomal resesif bir özellik olarak kalıtsaldır, bu da hastalığı geliştirmek için, her ebeveynden kusurlu genin bir kopyasının miras alınması gerekli olduğu manasına gelir. Sadece bir anormal gen alınırsa, alan kişi hastalığı geliştirmeyecektir, ancak taşıyıcı olacak ve geni çocuklarına geçirebilecektir.

Kimler risk altındadır?

Ailede ebeveynlerin ya da kardeşlerin bu durumu var ise, Wilson hastalığı riskinde artış olabilir. Şüphesi olan insanlar, hastalığı olup olmadığını öğrenmek için doktoruna genetik test yaptırması gerekip gerekmediğini sorabilir. Ayrıca, durumu olabildiğince erken teşhis etmek başarılı tedavi şansını büyük oranda artırır.

Wilson hastalığı belirtileri nelerdir?

Wilson hastalığı doğuştan gelir, ancak bakır beyin, karaciğer ya da diğer organlarda birikene kadar belirtiler ortaya çıkmaz. Belirtiler, vücudun hastalıktan etkilenen kısımlarına bağlı şekilde değişir. Wilson hastalığının belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

  • Yorgunluk, iştahsızlık ya da karın ağrısı
  • Cildin ve gözün beyazlarının sararması (sarılık)
  • Altın-kahverengi göz renk değişikliği
  • Bacaklarda ya da karında sıvı birikmesi
  • Konuşma, yutma ya da fiziksel koordinasyon problemleri
  • Kontrolsüz hareketler ya da kas sertliği

Wilson hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ebeveynler Çocuklarına Psikolojik Baskı Uygularsa Ne Olur? 2021 Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alabilirim? Ben Türkiye’yim , Ya Sen ? Erkeklerin Gerçekten Sevip Sevmediği Nasıl Anlaşılır ? iPhone X Teknik Özellikleri Ve Türkiye Satış Fiyatı 13 Bin Polis Alımı İçin Başvurular Başladı

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır