1. Ana Sayfa
 2. GÜNCEL
 3. Vize Ücretleri 2022 Listesi
Trendlerdeki Yazı

Vize Ücretleri 2022 Listesi

featured

Vize Fiyatları 2021:

2020 yılı için güncel Vize ücretleri, ülkeden ülkeye ve seyahat nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Bunun en temel nedeni ise, her ülkenin kendine ait kurallarından kaynaklıdır.

Peki, hangi ülkenin vizesi ne kadar? Vize alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Bu içeriğimizde vize ücretleri konusunda yaşayabileceğiniz bütün sorunlardan ve bilmeniz gereken tüm hususlardan söz ettik.

İçerik

 • Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Vize Ücretleri Nelerdir?
 • Vize Ücretleri Neleri Kapsamaktadır?
 • Almanya Vizesi Ücretleri
 • Yunanistan Vizesi Ücreti
 • 2021 Güncel Vize Ücretleri

Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

31 Aralık 2020 yılında gelen yeni yasa ile vize başvuru ücreti ve vize hizmet bedeli; başvuru yapıldığı esnada Euro ya da nakit olarak kabul edilmektedir. Bunun dışındaki ödemeler, kabul edilmemektedir.

Madeni paralar, 500 ve 200 Banknotlar ödeme yapılırken kabul edilmemektedir. Bu nedenle ancak bunların dışındaki para miktarları ile ödeme yapabilirsiniz.

Vize hizmet bedeli ve vize başvuru ücreti, her başvuru için geçerlidir. Vize hizmet bedeli vize ücreti uygulanmasa dahi ödenmek zorundadır. Ek olarak vize başvurunuz reddedilse dahi, bir sonraki başvuru esnasında ödeme yapmanız gerekmekte.

Bakmakla mükellef olduğunuz kişiler; yani 12 yaş üzerindeki çocuklar da dahil olmak üzere aynı vize ücretine tabi tutulmaktadır. 12 yaşından büyük olan çocuk, ana başvuru sahibinin pasaportuna işlenmiş olsun ya da olmasın seyahat edecek olan bütün aile bireyleri için başvuru formunun doldurulması ve vize ücreti ile vize hizmet ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Vize ücreti ya da vize hizmet bedeli yalnızca başvurunuz için herhangi bir işlem yapılmadığı zamanlarda iade edilebilir.

Servis pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gri ya da yeşil pasaport olmak kaydıyla 3 ay yani 90 güne kadar Yunanistan topraklarına girebilir. Çalışma ve 90 günden fazla kalmak gibi bir hakları bulunmamaktadır.

Vize Ücretleri Nelerdir?

Seyahat etmek istediğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmak için o ülkenin belirlediği vize ücretlerini ödemeniz gerekmektedir. Bazı yaş grupları için vize harcına ihtiyaç duyulmazken, aynı yaş grubunda olan fakat farklı bir uyruktan olan kişilerin vize ücreti ödemesi gerekebilir.

Vize Ücretleri Neleri Kapsamaktadır?

Vize başvurusu yapmak istediğinizde ödeyeceğiniz ücretin kapsamı aşağıda yer almaktadır.

 1. Vize Randevu Ücreti
 2. Hizmet ve Servis Bedeli
 3. VIP Hizmet Bedeli (Opsiyonel)
 4. Başvuru Merkezi Ücreti
 5. Koordinasyon Bedeli
 6. Konsolosluk Harcı

Almanya Vizesi Ücretleri

Almanya’da aralıksız olarak 3 ay yani 90 günden fazla kalmak isteyen kişilere ( Aile birleşimi, çalışmak ya da öğrenci olmak ) ikamet için vize almak zorundadır. Almanya Ulusal Vizesi yani D tipi vize başvuruları, sadece Almanya Konsolosluğu’na ve Almanya Büyükelçiliği’ne birebir başvuruda bulunarak alınabilmektedir.

Vize Türü Vize Resmi Harç Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vize ücretleri 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize ücretleri 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 110 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vize ücretleri      
Aile Birleşimi Vizesi     300 Euro
Çalışma Vizesi     350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi     350 Euro
2021 Vize Ücretleri Listesi

Yunanistan Vizesi Ücreti

Yunanistan vize ücretleri Turistlik ve ticari amaçlar için iki farklı şekilde çıkarılabilmektedir. Bunun için direkt olarak Yunanistan konsolosluğuna başvuru yapabileceğiniz gibi, Yunanistan Büyükelçiliği’ne de birebir başvuru yapabilirsiniz. Buna ek olarak aracı firmalar ile de başvuru yapabilirsiniz.

Vize Türü Konsolosluk Resmi Vize Harç Ücreti
Turistik vize ücretleri 100 Euro – 758.66 TL
Ticari vize ücretleri 100 Euro – 758.66 TL
2021 Yunanistan Vize Ücreti

2021 Güncel Vize Ücretleri

VİZE KATEGORİLERİ
(Vize ücretleri ne ek olarak hizmet bedeli her başvuru için Euro olarak uygulanır.)
ÜCRETLER (EURO Olarak)
Genel Vize 80 €
Bosna Hersek, FYROM, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Azerbaycan, Moldova, Kosova ve Ermenistan pasaportu sahipleri 35 €
Vize Merkezi Hizmet Bedeli 20 €
• Avrupa Birliği/ İsviçre vatandaşı ile evli olan Türk Vatandaşları ve 21 yaşını doldurmamış çocukları• Eğitim/ öğretim amaçlı giden okul öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri ve onlara eşlik eden öğretmenler• Bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla seyahat eden araştırmacılar• Diplomatik ve hizmet pasaportları sahipleri• Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminerler, konferanslar, spor, kültür ve eğitim etkinliklerine katılan 25 yaş veya altı kuruluş temsilcileri muaf tutulabilir. Ücretsiz
0-12 Yaş arası başvurular Ücretsiz

Not : Vize ücretleri farklılık gösterebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap