Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir?
Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Vazelin nedir?

Vazelin, popüler bir petrol jölesi markasının adıdır. Kolayca yayılabilen mineral ve balmumu karışımıdır. Vazelin 140 yıldan fazladır yaralar, yanıklar ve tahriş olmuş ciltler için iyileştirici bir merhem ve krem olarak kullanılıyor.

Petrol, vazelinin en temel maddesidir. Gazyağı ve benzin gibi diğer petrol yan ürünlerine daha aşina olabilirsiniz. Tıpkı bu ürünler gibi, vazelin de kaygan ve ince bir kıvama sahiptir.

Ancak diğer petrol türlerinin tam tersine vazelinin cildinizde, yüzünüzde ve ellerinizde kullanımı güvenlidir. Bazıları için ise nemlendirici olarak da favoridir.

Yüze vazelin sürmek ve nemlendirici olarak kullanmak güvenlidir, ancak bunu yapıyorsanız bilmeniz gerekli olan bazı şeyler vardır.

Vazelin ve cildiniz

Vazelin gözeneği tıkayıcı bir maddedir. (Kaynak) Bu, çoğunlukla yüzünüze nem eklemediği anlamına gelmektedir.

Vazelinin yaptığı şey vücudunuzun mevcut nemini cildinizden dışarıya sızdırmaz hale getirmektir. Ayrıca, uygulandığı yerde bir bariyer oluşturarak yaralanmış veya tahriş olmuş cildi gözeneklerini tıkayarak korur.

Bu bariyer ile vazelin ciltten kaybedilen nem miktarını etkili bir biçimde azaltır. Bazı araştırlamara göre petrol jeli (vazelin), zeytin ve mineral yağlara kıyasla bu konu da daha iyidir.(Kaynak)

Vazelin cildinizin nem kaybetmesini engeller, bu sebeple bazı karışık vazelin ürünleri esasında nemlendirmede daha etkili olabilir. Başka bir petrol jeli ürünü olan Aquaphor, ürünü nemlendirici ve tıkayıcı hale getirmek için lanolin ve seresini karıştırır.

Vazelinin gözenek kapatıcı ve koruyucu etkisinden en iyi biçimde faydalanmak için, araştırmalar her gece makyaj temizleyici olarak kullanmanızı ve fazla ürünü iyice silmenizi önerir.(Kaynak) Bu da demek oluyor ki uyurken cildinizdeki nemi koruyacaktır.

Bebek vazelini yüze sürülür mü?

Bebek vazelinin yüze sürülmesinde teorik olarak herhangi bir sorun görünmemektedir. Ancak hassas bir cildiniz var ise bebek vazelinini kullanmadan önce bir cilt doktoruna danışabilirsiniz.

Vazelinin Cilde Faydaları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2021 İşsizlik Maaşı Nekadar ? Kalp Yetmezliği Nedir? Cennet Kokulu Mehmedim El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Kefirin 50 Faydası Corona Virüsünün Tedavisi

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır