Uykusuzluk Nedenleri , Çözümleri , Tedavisi

Ana Sayfa » SAĞLIK » Uykusuzluk Nedenleri , Çözümleri , Tedavisi
Uykusuzluk Nedenleri , Çözümleri , Tedavisi

Uykusuzluk ve Uyku Bozuklukları

Uyku bozuklukları uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açarak  yaşam kalitesinin azaltır ve  kişinin sağlığının bozulmasına neden olur. Uyku, hem bedensel hem de zihinsel dinlenme için şarttır. Hafıza, uyku esnasında derlenip toparlanır. Uyku bozukluklarının, gündüz aşırı uyku eğilimine de neden olarak,  yaşamı tehdit edebilecek boyuta bile ulaştığını görüyoruz.Uyuyamama yani uykuya kolay dalamama fiziksel ve psikolojik bazen de ikisinin karışımı olarak ortaya çıkabilmektedir. Uykusuzluk  günde 6 saatin altında uyuyan insanlar için geçerlidir.sabahları yorgun, huzursuz uyanmaya, hırçınlık, kızgınlık ve kavga eğilimine, bilişsel problemlerle birlikte hafızanın zayıflamasına da neden olabilir. Uykusuzluğun en çok korkulan sonuçlarından biri de kilo alımıdır.

Uykusuzluk Nedenleri

Hayat Tarzı

Uykusuzluğun, uyku bozukluklarının ana nedeni  yaşam tarzınızdır. Yaşam tarzı içinde beslenme, sigara ve alkol tüketimi, iş hayatı, stresi kontrol edememe, kafein ve tein tüketimi, gece mesaileri, dinlenmeniz gereken saatleri bilgisayar başında geçirmeniz gibi pek çok madde sayılabilir. Tüm bunlar vücudunuzun doğal saati üzerinde etkili olarak uyku düzeninizin bozulmasına, uykuya geçişin zorlaşmasına ve diğer uyku bozukluklarına neden olur. Hayat tarzınızda değişikliklere giderek daha kaliteli ve düzenli uyku uyuyabilirsiniz. Hayatınızda yaptığınız değişikliklerin uykunuz üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için bir uyku günlüğü tutabilirsiniz. Örneğin uyuyamadığınız bir gece o gün neler yaptığınızı, ne gibi olaylar yaşadığınızı, neler yediğinizi listelemek uykusuzluğun nedenlerini fark etmenizi sağlayabilir.

Rahatsızlıklar

Bazı hastalıklar ve hastalık belirtileri uyku düzeninin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar astım gibi fiziksel ya da depresyon gibi ruhsal hastalıklar olabilmektedir. Uykusuzluk ya da uyku düzeninin bozulmasına verebileceğiniz belirli bir cevap bulamıyorsanız bu vücudunuzda yaşanan diğer sorunların habercisi olabilir. Böyle bir durumdaysanız doktorunuza başvurarak asıl nedenin ne olduğunu öğrenmelisiniz.

Klinik Uyku Bozuklukları

Uykusuzluğa neden olan belirli bir durum yoksa yaşadığınız sorun klinik uyku bozukluğu olabilir. Akut uykusuzluk olan insomnia ve narkolepsi gibi klinik uyku bozuklukları uykusuzluğunun altında yatan nedenler olabilir. Gırtlakta bulunan yağ dokusunun kalınlaşması sonucu uyku sırasında nefes alıp vermeyi zorlaştıran uyku apnesi gibi diğer sorunlarda uykunun kalitesini düşürmektedir. Uyku apnesi derin uykuya geçişi engellediği için gün için kendinizi sürekli yorgun ve uykulu hissedersiniz.

Psikolojik Etmenler

Kronik uykusuzlukların yüzde 50’den fazlasının, psikolojik nedenler olduğu bilinmektedir. Bu psikolojik rahatsızlıklar, anksiyete, depresyon, stres, şizofreni ve bipolar bozukluklardır. Psikolojik sorun yaşayan kimseler, kaslarında sürekli olarak gerginlik hissederler. Boyun, omuzlar, bacaklar rahatlamaz, gevşeyemez ve adale sertlikleri yaşanır. Uykuya dalış gevşeme gerektiğinden, kişi bir türlü uyku moduna giremez. Tedavi ancak, altta yatan psikiyatrik hastalığın saptanması ve iyileştirilmesi ile mümkündür.

Huzursuz Bacak Sendromu

Bacaklarda uyuşma ve rahatsızlık olarak bilinen bu sendrom, hareket edildikçe hafifler. Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülür. Hem gündüz hem de akşamları görülebilir ancak akşamları veya geceleri gündüzle kıyaslanamayacak kadar daha kötü hissedilir. Uykusuzluğa sebep olan huzursuz bacak sendromunun altında yatan nedenler tam olarak bilinememektedir. Biyokimyasal ve anotomik sebeplerden ortaya çıktığı düşünülen huzursuz bacak sendromu, kronik böbrek yetmezliğine, demir eksikliğine ve romatoid artrite de yol açabilir. Özellikle antidepresan kullananlarda ve hamilelerde daha çok görülür.

 

Sirkadiyen Ritim Bozuklukları

Bu durumda, bedenin biyolojik saati, gerçek saat ile uyumsuzluk gösterir. Uyumakta güçlük çekilmesine veya uygunsuz vakitlerde uyuklamalara yol açar. Nöbet sistemiyle, gece vardiyasıyla çalışan kimselerde veya zaman kayması yaşayacak şekilde seyahat edenlerde daha çok görülür.

Kafein ve Alkol Kullanımı, İlaçlar, Tıbbi ve Nörolojik Bozukluklar

Fazla kafein ve alkol tüketimi uykusuzluğa neden olur. Bununla birlikte ağrı, nefes darlığı, sık idrara çıkma gibi etmenler uykusuzluğa neden olabilir. Parkinson hastaları, Alzheimer’ı olanlar, ve multiinfarkt demans gibi bozukluklara sahip olanlarda görülebilir. Bununla birlikte, antidepresan ilaçlar, dekonjestan ve kortikosteroidler de uykusuzluğa sebep olabilir. Tedavi için, öncelikle altta yatan neden ortadan kaldırılmalıdır.

Bunların haricinde, aşağıdaki faktör ve hastalıklar da uykusuzluğa neden olabilmektedir.

 • Hormonal hastalıklar
 • Kronik ve ağrılı sendromlar
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Kalp hastalığının sebep olduğu göğüs ağrıları
 • Asid reflü hastalığı
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları
 • Geceleri tekrarlayan astım nöbetleri
 • Obstrüktif uyku apnesi

Uykusuzluk İçin Doğal Çözüm Yolları

 • Bir yastığın ömrünün en fazla iki yıl olması gerektiğini unutmayın.
 • Yatak odanızda loş ışık kullanın.
 • Gündüz çok uykunuz geldiğinde 1 saatten az uyuyun.
 • Akşam yemeğinde ağır yemekler yemeyin. Yatmadan 3-4 saat önce yemek yemeyi kesmiş olun.
 • Spor yapın; spor yaparak vücudunuzu disiplin etmiş olursunuz.
 • Yatağa yattığınız andan itibaren stres yaratacak düşüncelerinizden kurtulun.
 • Uykunuz gelmeden yatağa girmeyin.
 • Yatak odanızı sesten izole edin.
 • Yatak odanızı uyumak dışında bir işle uğraşırken kullanmayın.
 • Yatak odanızda sizi dinlendirecek renkler kullanın.
 • Bitkisel çaylar içmeyi deneyin.
 • Daha az nikotin, kafein ve alkol tüketmeyi deneyin.
 • Gece uyandığınızda uykunuz kaçıyorsa kalkıp bir bardak su için ve yeniden uyumayı deneyin.
 • Yatmadan önce ılık bir duş alın.
 • Yatak odanızın ısısını kontrol edin, ne çok sıcak ne de çok soğuk olsun.
 • Ne kadar uyursanız uyuyun, her sabah aynı saatte kalkmaya özen gösterin.
 • Yatak ve yastık seçiminizi rahatınıza göre yapın ve kendinizi alıştığınız yerin dışında bir yerde uyumaya zorlamayın.

Uykusuzluğun Tedavisi

Uykusuzluğun tedavisi; bazen ilaçlarla bazen de yanlış uyku davranışlarının değiştirilmesi yoluyla yapılır.Fakat uykusuzluğun sebebi horlama ve uykuda solunum durması gibi sorunlara yol açıyorsa cihazlardan yararlanılır. Gerektiği durumlarda ameliyata başvurulabilir.

Uykusuzluk Nedenleri , Çözümleri , Tedavisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hep Seni Sevdiğim Yaşta Altı Üstü “YOK ” Uykusuzluk Nedenleri , Çözümleri , Tedavisi Nusret Dugune Terlikle Gitti. Burun Egzersizleri Nelerdir? Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır