Uyku apnesi nedir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Uyku apnesi nedir?
Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, solunumun defalarca durduğu ve yeniden başladığı, potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Yüksek sesle horluyorsanız ve uzun süre gece uykusundan sonra bile yorgun hissediyorsanız, uyku apneniz olabilir.

Başlıca uyku apnesi türleri şunlardır:

 • Obstrüktif uyku apnesi: Özellikle yaşlı erkekler obstrüktif uyku apnesinden muzdariptir. 40 ila 60 yaşındakilerin yaklaşık %20’si ve 65 ila 70 yaşındaki erkeklerin %60 kadarı etkilenir. Boyun bölgesindeki farklı anatomi sebebiyle bayanlar çoğu zaman menopoza kadar korunur. Menapozdan sonra cinsiyetler arasındaki görülme sıklığı genelde eşitlenir.
 • Merkezi uyku apnesi: Merkezi uyku apnesinin görülme sıklığı yaşla beraber artar. 60 yaşın üstündeki her dört kişiden biri uykuya bağlı solunum bozukluklarından muzdariptir ve bu çoğu zaman kardiyovasküler hastalıkların bir sonucudur.

Uyku apnesi neden olur?

Uyku apnesinin nedenleri türüne göre değişiklik gösterebilir.

Obstrüktif uyku apnesinin nedenleri

Bu, boğazınızın arkasındaki kaslar gevşediğinde ortaya çıkar. Bu kaslar yumuşak damağı, yumuşak damaktan sarkan üçgen doku parçasını (küçük dil), bademcikleri, boğazın yan duvarlarını ve dili destekler.

Kaslar gevşediğinde, nefes alırken hava yolunuz daralır ya da kapanır. Yeterince hava alamazsınız, bu da kanınızdaki oksijen seviyesini düşürebilir. Beyniniz nefes alamamanızı algılar ve nefes yolunuzu yeniden açabilmeniz için sizi uykudan kısaca uyandırır. Bu uyanış genelde o kadar kısadır ki hatırlamazsınız.

Kısaca uyanma biçimi, solunumun durması sebebiyle sanki boğulacakmış gibi uyanmanızdır. Bu durum, tüm gece daimi olarak tekrarlayabilir ve uykunun derin, dinlendirici aşamalarına ulaşma yeteneğinizi bozabilir.

Merkezi uyku apnesinin nedenleri

Bu daha az yaygın olan uyku apnesi, beyniniz solunum kaslarınıza sinyal göndermediğinde ortaya çıkar. Bu, kısa bir zaman nefes almak için hiçbir çaba sarf etmediğiniz manasına gelir. Nefes darlığı ile uyanabilirsiniz veya uyumakta ya da uykuda kalmakta zorlanabilirsiniz.

Uyku apnesi belirtileri nelerdir?

Obstrüktif ve merkezi uyku apnelerinin belirtileri birbirine benzer ve bu durum bazen hangi tipe sahip olduğunuzu belirlemeyi zorlaştırır. Obstrüktif ve merkezi uyku apnelerinin en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Yüksek sesle horlama
 • Başka bir kişi tarafından bidirilen uyku sırasında nefes almayı bıraktığınız bölümler
 • Uyku sırasında nefes nefese kalmak
 • Ağız kuruluğu ile uyanmak
 • Sabah baş ağrısı
 • Uykuya dalmada güçlük (uykusuzluk)
 • Gündüz aşırı uykululuk (hipersomnia)
 • Uyanıkken dikkat etmede güçlük
 • Sinirlilik

Uyku apnesi nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Mısır Piramitlerinin Sırrı Çözüldü Arabesk Sözler Anason Nedir? Faydaları Nelerdir? Aspirin nedir? Yararları nelerdir? Aşure Günü’nün Hikayesi ve Hikmetleri Emekliler 2021’de Ne kadar Maaş Alacak ?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır