Tüp Bebek Tedavisinde Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedenleri

Ana Sayfa » SAĞLIK » Tüp Bebek Tedavisinde Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedenleri
Tüp Bebek Tedavisinde Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedenleri

Türkiye’nin ilk tüp bebeğinin 28 yaşında olduğunu biliyor muydunuz ? Dünyanın ilk tüp bebeği ise 39 yaşında olup İngiltere’de doğmuştur. Bu süreçte tüp bebek tedavisinde  bir çok gelişme olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. İnfertilite yani kısırlık , modern yaşam koşullarının da etkisiyle gün geçtikçe artmakta ve yeni gelişmelerin ortaya çıkmasını mecbur kılmaktadır. Peki kısırlık nedir ve kısırlığa sebep olan etmenler nelerdir ?

Kısırlık diğer adıyla infertilite herhangi bir korunma olmaksızın, tıbbi sebepler dolayısıyla bebek sahibi olamama veya  önceden gebelik oluşmasına rağmen daha sonra gebelik oluşmaması durumudur.

Kadınlarda İnfertilite ( Kısırlık ) Nedenleri

Tüp bebek tedavilerinde infertilite sebeplerinden kadınlara ait sebepler %40 –  %55 oranındadır.  Kadınlarda doğurganlık seviyesi 18- 25 yaş arasında en üst seviyede olup 40 yaşından sonra hamile kalma olasılığı %5 lere kadar düşmekte ve gittikçe imkansıza doğru yaklaşmaktadır. Yumurtlama bozuklukları , endometriozis , fallop tüplerinin tıkalı olması ,rahim ağzı hastalıkları , obezite , kromozom bozuklukları , yumurtalık ameliyatları , rahim ameliyatları  ,kanser tedavileri , otoimmün hastalıklar , cinsel yolla bulaşan hastalıklar , ilerleyen yaş , yumurtalık rezervinin azalması , hormonal hastalıklar , ateşli hastalıklar , iltihaba bağlı hastalıklar ,erken menopoz , doğum esnasında meydana gelen anormallikler , stres , alkol , sigara , fazla kafein, kötü beslenme ve modern yaşam koşulları kadınlarda infertiliteye neden olan faktörlerdir.

Erkeklerde İnfertilite ( Kısırlık ) Nedenleri

Erkeklerde yaş kadınlardaki kadar önemli değildir fakat kadınlara oranla çevresel faktörlerden daha çok etkilenirler.Kas geliştirmek için alınan doping ve steroid tarzı ilaçlar , kötü beslenme , kimsayasallara maruz kalma , anormal sperm üretimi ,hormonal nedenler ,kronik hastalıklar , kanser tedavileri , genetik bozukluklar , varikosel , sürekli oturarak çalışmak , aşırı sıcakta bulunmak , aşırı sigara ve alkol tüketimi , elektronik aygıtlar ve toksik maddeler erkeklerde infertiliteye neden olan faktörlerdir.

Ceptenhaber.com instagram hesabımızı takip etmek için yandaki linke tıklayın.instagram.com/ceptenhabercom

Tüp Bebek Tedavisinde Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedenleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Whatsapp’ta Büyük Değişiklik Olacak Sosyal Medyanın Zararları Türkiye Neyde Kaçıncı Sırada ? Diş Ağrısı Nasıl Geçer ? Diş Ağrısını Kesmenin En Etkili Yolu Bitcoin’e Alternatif 10 Sanal Para Mavi Ekran Hatası Nasıl Giderilir ?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalılanaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır