İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Tüp Bebek Tedavisinde Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedenleri

Tüp Bebek Tedavisinde Kadın ve Erkek Kısırlığının Nedenleri

featured

Türkiye’nin ilk tüp bebeğinin 28 yaşında olduğunu biliyor muydunuz ? Dünyanın ilk tüp bebeği ise 39 yaşında olup İngiltere’de doğmuştur. Bu süreçte tüp bebek tedavisinde  bir çok gelişme olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. İnfertilite yani kısırlık , modern yaşam koşullarının da etkisiyle gün geçtikçe artmakta ve yeni gelişmelerin ortaya çıkmasını mecbur kılmaktadır. Peki kısırlık nedir ve kısırlığa sebep olan etmenler nelerdir ?

Kısırlık diğer adıyla infertilite herhangi bir korunma olmaksızın, tıbbi sebepler dolayısıyla bebek sahibi olamama veya  önceden gebelik oluşmasına rağmen daha sonra gebelik oluşmaması durumudur.

Kadınlarda İnfertilite ( Kısırlık ) Nedenleri

Tüp bebek tedavilerinde infertilite sebeplerinden kadınlara ait sebepler %40 –  %55 oranındadır.  Kadınlarda doğurganlık seviyesi 18- 25 yaş arasında en üst seviyede olup 40 yaşından sonra hamile kalma olasılığı %5 lere kadar düşmekte ve gittikçe imkansıza doğru yaklaşmaktadır. Yumurtlama bozuklukları , endometriozis , fallop tüplerinin tıkalı olması ,rahim ağzı hastalıkları , obezite , kromozom bozuklukları , yumurtalık ameliyatları , rahim ameliyatları  ,kanser tedavileri , otoimmün hastalıklar , cinsel yolla bulaşan hastalıklar , ilerleyen yaş , yumurtalık rezervinin azalması , hormonal hastalıklar , ateşli hastalıklar , iltihaba bağlı hastalıklar ,erken menopoz , doğum esnasında meydana gelen anormallikler , stres , alkol , sigara , fazla kafein, kötü beslenme ve modern yaşam koşulları kadınlarda infertiliteye neden olan faktörlerdir.

Erkeklerde İnfertilite ( Kısırlık ) Nedenleri

Erkeklerde yaş kadınlardaki kadar önemli değildir fakat kadınlara oranla çevresel faktörlerden daha çok etkilenirler.Kas geliştirmek için alınan doping ve steroid tarzı ilaçlar , kötü beslenme , kimsayasallara maruz kalma , anormal sperm üretimi ,hormonal nedenler ,kronik hastalıklar , kanser tedavileri , genetik bozukluklar , varikosel , sürekli oturarak çalışmak , aşırı sıcakta bulunmak , aşırı sigara ve alkol tüketimi , elektronik aygıtlar ve toksik maddeler erkeklerde infertiliteye neden olan faktörlerdir.

Ceptenhaber.com instagram hesabımızı takip etmek için yandaki linke tıklayın.instagram.com/ceptenhabercom

Yorum Yap

Yorum Yap