Tüberküloz nedir? Belirtileri nelerdir?

Ana Sayfa » SAĞLIK » Tüberküloz nedir? Belirtileri nelerdir?
Tüberküloz nedir? Belirtileri nelerdir?

Tüberküloz, ülkemizde halk arasında Verem olarak bilinen bulaşıcı bir hastalıktır. Genelde akciğerleri etkileyen, ağır bir hastalıktır. Tüberküloz belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Tüberküloza yol açan bakteri, öksürük ve hapşırık yolu ile havaya saçılan küçük damlacıklarla bulaşır. Gelişmiş ülkelerde eskiden çok seyrek görülen Tüberküloz enfeksiyonları, kısmen AIDS’e yol açan HIV virüsü sebebiyle 1985 senesinden bu yana tekrar artmaya başlamıştır. HIV kişinin bağışıklık sistemini zayıflatmakta, bu sebeple vücut Tüberküloz bakterisine karşı tepki verememektedir.

Tüberkülozun pek çok türü, tedavi amacı ile kullanılan ilaçlara dirençlidir. Aktif hasta olan fertlerin enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve antibiyotik direncini engellemek için birden çok ilacı aylarca kullanması gerekiyor.

Tüberküloz ne demek?

Tüberküloz Hastalığı adını bir bakteriden alır. Tüberküloza Mycobacterium tuberculosis adı verilen dayanıklı bakteri neden olur. Tüberküloza yol açan bakteri Türkçede Mikobakteri Tuberculosis olarak da ifade edilmektedir.

Hastalık bu sebeple tıbbi terminolojide Tüberküloz olarak anılır. İngilizcede ise Tuberculosis ve TB kısaltması ile anılır.

Biz de yazımızda bazı yerlerde TB kısaltmasını kullanacağız.

Tüberküloz belirtileri nedir?

Vücudunuzda Tüberküloza yol açan bakteri bulunsa dahi, bağışıklık sisteminiz genel olarak hasta olmanızı engeller. Doktorlar bu sebeple hastaları 2 gruba ayırıyor.

Latent (Gizli) Tüberküloz. Bu durumda, TB enfeksiyonunuz vardır ancak bakteri vücudunuzda aktif olmayan durumdadır ve belirtiye yol açmaz. Gizli Tüberküloz bulaşıcı değildir. Hastalığın yayılmasını önlemek için tedavi önemlidir. Dünya genelinde 2 milyar insanın bu durumda olduğu tahmin edilmektedir.
Aktif Tüberküloz. Bu durum kişiyi hasta eder, hasta kişi de hastalığı başkalarına yayabilir. Kişi Tüberküloz bakterisi ile enfekte olduktan birkaç hafta sonra ortaya çıkabileceği gibi, seneler sonra da çıkabilir.
Aktif Tüberküloz belirtilerini sizler için sıraladık:

  • 3 haftadan uzun süre geçmeyen öksürük
  • Öksürükle kan gelmesi
  • Göğüs ağrısı
  • Nefes alma ya da öksürme sırasında ağrı
  • Kilo kaybı
  • Yorgunluk
  • Ateş
  • Gece terleme
  • Üşüme
  • İştah kaybı

Tüberküloz nedir? Belirtileri nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sosyal Medyadan Para Kazanmak AIDS nedir?HIV nedir? Erkeklerin Gerçekten Sevip Sevmediği Nasıl Anlaşılır ? Yıpranan Saçlarınıza Etkili Öneriler Kıyamet Alametleri Nelerdir Ödem Nedir ? Nasıl Geçer ?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır