Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına Doğal Çözüm

Ana Sayfa » GÜNCEL » Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına Doğal Çözüm
Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına Doğal Çözüm

 

Tırnak batması herhangi bir tırnakta görülebilir; ancak baş tırnakta daha yaygın görülür. T ırnağın sonundaki ya da yan kısmındaki  deriye gömülmesi ile oluşan ve acı veren durumdur.  Peki , çoğumuzun muzdarip olduğu tırnak batması nasıl geçer? Ağrılı, iltihaplı ve zorlu bir süreç olan tırnak batması neden olur? Tırnak batması doktora gitmeden evde tedavi edilebilir mi?

 

İşte, Tırnak Batmasını Önlemek ve Geçirmek İçin Çözüm Önerileri…

Tırnak batması bazen yanlış bir uygulama bazen de kalıtımsal olarak pek çok kişi için problem haline gelmektedir. Tırnak batması için önleyici uygulamalar olduğu gibi, henüz fazla ilerlememiş olanlar için de evde rahatlıkla uygulanabilecek çözümler vardır. . Fakat çok ilerleyen tırnak batmaları için ufak cerrahi operasyonlar şarttır.
Genellikle tırnağın içten büyüyerek deri altına girmesi şeklinde görülen tırnak batmasının en büyük belirtisi, parmağın uç kısımlarında oluşan ağrı ve sızıdır. Ayakkabı zorlaması ve tırnağın uzaması ile de aynı bölgede kızarıklık, şişme, yanma ve iltihap görülebilir. Tırnak batmasının görülme olasılığa erkeklerde kadınlara göre daha fazladır.

Tırnak Batması Neden Olur?

Deri altında kendine yer bulan tırnak, enfeksiyonları içeri taşır ve deri altında bir iltihaplanma süreci başlar. Bundan sonra da kızarıklık, ağrı, yanma, iltihap akıntısı gibi belirtiler baş gösterir. Tırnaktan gelen sarı iltihabın sonrası, çok nadir olarak görülse de tırnak kemiğinin iltihaplanması ve enfeksiyon kapmasıdır.

Tırnak Batmasının Asıl Nedeni Nedir?

Sıkan ve Rahatsız Ayakkabılar

Ttırnak batmasının en büyük nedenlerinden biri ayağı hem rahatsız eden hem de ayak tırnak şeklini bozan sıkı, topuklu, sivri uçlu ayakkabılardır. Bunun için ayak tırnağınızı sıkıştırmayacak ön tarafı rahat ayakkabılar giymeniz önerilir.

Yanlış Tırnak Kesme

tırnakların yuvarlak ve gömük şekilde derin kesilmesi, aynı şekilde tırnağın deri altına doğru büyümesine neden olur. Bu sebeple ayak tırnaklarının yuvarlak değil düz şekilde kesilmesi gerekir.

Pedikür

Yanlış uygulanan ve alelade yerlerde yapılan pedikür, tırnağın enfeksiyon kapmasına ve sonrasında batık yaşanmasına neden olabiliyor

Yaralanmalar

Tırnağın darbe alması ve zedelenmesi sonucu da tırnak batması görülür. Özellikle futbol oynayanların ve koşu sık karşılaştıkları bir durumdur.

Genetik Durum

Eğer ailede tırnak batması problemiyle yaşayan bir kişi varsa, siz de tırnak batmasıyla karşılaşabilirsiniz.

Enfeksiyon Durumları

Tırnakta bulunan mantar vb. enfeksiyonlar tırnak yapısının kalınlaşması ve genişlemesi sonucu batık görülmesine neden olabilir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak batması bahsedilen başlangıç evresinde ise, iltihap oluşmadan evvel evdeki çözümlerle kontrol altına alınabilir. Ancak ateş ve iltihap yoğun şekilde artarsa; tırnak çekme gibi hafif operasyonlara baş vurulabilir.

Tırnak Batması İçin Evde Uygulanabilecek Çözümler

1)Ayağınızı günde 4 kez sıcak suda bekletin.

2)Ayak temizliğine dikkat edin. Günde iki kez ayağınızı sabunlu suyla yıkayın ve temiz, kuru kalmasına özen gösterin.

3)Tırnak batması yaşadığınız dönemde sıkı ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Mümkünse tercihiniz yalnızca sandalet ve terlikten yana olsun.

4)Deriye batmakta olan tırnağın köşesini kaldırmaya çalışın. Tırnak ile deri arasına bir parça pamuk sararak sağlam duracak şekilde yerleştirin. Aralarında boşluk olması gerekmektedir. Bu acı veren bir işlem olmasına rağmen evde tedavinin en önemli kısmıdır. Ayağınızı sıcak suda beklettikten hemen sonra araya koyduğunuz pamuğu biraz daha ileriye itin ve pamuğu her gün değiştirin. 7-15 gün içinde tırnağınız büyüyecek ve batma problemi geçecektir.Bu aşamalarda bölgenin acımasına yönelik ağrı kesici kullanabilirsiniz.

 

Tırnak Batması İyileşmiyorsa…

Evde uygulanan işlemlerden sonra tırnak batması geçmiyor ve yineleniyorsa; bir doktora başvurmanız gerekir. Bu ileri evrelerde yapılan işlem ise; anormal dokunun alınması ve tırnak kökünün kısmi olarak kazınması uygun bir işlem olacaktır. İşlem sonrası aynı yerden batmayı engellemek amacıyla tırnak kökünün batan tarafı tahrip edilir.

Peki, tırnak batması bu işlemden sonra da yinelenir mi? Anormal, iyileşmeyen dokuların alındığı durumlarda batmanın tekrar etmesi beklenmez. Sadece tırnağın çekilip iltihaplı ve anormal dokunun alınmadığı durumda tekrar tırnak batması oluşması beklenir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına Doğal Çözüm - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ben Türkiye’yim , Ya Sen ? Tırnak Batması Nasıl Geçer? Tırnak Batmasına Doğal Çözüm Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı Bitcoin’e Alternatif 10 Sanal Para Sosyal Medyadan Para Kazanmak

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır