Saatler Geri mi Alınacak ?

27.09.2017
375
A+
A-
Saatler Geri mi Alınacak ?

Yaz Saati Uygulamasının Yürütmesi Danıştay Tarafından Durduruldu!

Danıştay tarafından bugün yayımlanan duyuru ile geçtiğimiz yıl alınan yaz saati uygulaması için yürütmeyi durdurma kararı alındığı açıklandı.

Peki , şimdi ne olacak ?

Bilindiği üzere Türkiye’de  her yıl tıpkı diğer ülkelerde olduğu  gibi kış saati ve yaz saati uygulaması yapılmaktaydı. Ancak saatlerin kış ayına yaklaşması ile bir saat geri alınmasının ülke ekonomisine zararı olduğu düşünülerek 27 Mart 2016 tarihinde yaz saati uygulamasının kalıcı olarak uygulanacağı belirtilmiş ve Türkiye’de bundan sonra saatlerin yaz aylarında bir saat ileri, kış aylarında ise bir saat geri alınması durumu iptal edilmişti. Kış aylarının yaklaşması ile herkes saatler geri alınacak mı diye sorular sorarken konu hakkında önemli bir açıklama yapıldı.

Danıştay cephesinden yaz saati uygulaması hakkında önemli bir açıklama yapıldı. 14 Eylül 2017 tarihinde bu konu hakkında oylama yapıldığı ve oylama da uygulamanın iptalinin çıktığı bugün ise alınan karar doğrultusunda yaz saati uygulaması yürütmesinin durdurulduğu belirtildi. Şimdi herkesin aklına saatler geri mi alınacak ifadesi geldi. Danıştay tarafından bu konu hakkında açıklama geldi mi? Saatler bir saat geri alınacak mı?

Saatler Geri Alınacak Mı? Alınması mı İyi , Alınmaması mı ?

Danıştayın aldığı karar ile sürekli yaz saati uygulaması yürütmesinin önüne geçildi. Peki saatler geri alınacak mı?

Konu hakkında yapılan açıklamalara bakıldığında Danıştay’ın kesin bir karar aldığı ve hükümetin bu dava dosyasını durdurması gerektiği belirtildi. Danıştay’ın almış olduğu karar doğrultusunda en geç bir ay içerisinde çalışmaların yapılması ve ilgili düzenlemelerin de yürürlüğe sokulması bekleniyor. Düzenlemeler yapıldıktan sonra büyük bir ihtimal ile Türkiye yeniden kış saati ve yaz saati uygulamasına dönemsel olarak geçiş yapacak. Bilindiği üzere Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülke kış saati ve yaz saati uygulamasını kullanıyor.

Saatlerin Geri Alınmasını Halk İstiyor Mu?

Danıştay’ın aldığı bu karara halk tepki gösterdi mi ? Sosyal medyadan yapılan açıklamaya bakıldığında özellikle çalışan kişilerin saatlerin geri alınmasını istediği görülmektedir. Saatler geri alınmadığı için işçiler kış aylarında karanlıkta işe gitmek zorunda kalıyor. Özellikle kadınlar bu konudan çokça şikayetçi olmakta ve saatlerin geriye alınmasını talep etmektedir. Yine saatler alınmadığı için okula giden çocukların da karanlıkta okula gittiği bilinmektedir.

Peki , Ülke Ekonomisi İçin Durumlar Nedir?

Peki ülke ekonomisi için durumlar nedir? Yaz saati uygulamasının süresiz olarak kullanılması gerektiği düşüncesi tasarruf için düşünülmüştü ancak geçmiş senedeki oranlar ile karşılaştırma yapıldığı bir kazancın olmadığını hatta daha fazla zararın olduğu görülmüştür. Danıştay’ın aldığı bu karardan sonra yakın zamanda yeni duyurunun yapılması ve saatlerin geriye alınması beklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.