Nasıl Hipnotize Oluruz?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Nasıl Hipnotize Oluruz?
Nasıl Hipnotize Oluruz?

Nasıl Hipnotize oluruz? Hipnoz; konsantrasyon, odaklanma ve dikkat yöntemiyle kişinin his, algı, fikir ya da davranışlarında değişim yaşamasının telkin edilmesi yolu ile, kişinin, şuur altında bulunan düşüncelerine erişmeye çalışan psikolojik bir tekniktir. Hipnoz genellikle, kişinin kendisinde değiştirmek veya geliştirmek istediği davranış ve alışkanlıklar üzerine yardım sağlamak için kullanılır.

Hipnoz bir uyku hali değildir. Hipnozdan uyanmamak şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Bir kişi asla kendi isteği haricinde hipnoz edilemez. Ne şekilde telkin verilirse verilsin, kişiye normalde yapmayacağı şeyleri “asla” yaptırmaz. Kişi kontrolünü kaybetmez. Birey kendi iradesi haricinde şeyler söylemez. Kişi istediği anda benliğini açıp, kalkıp gidebilir.

Hipnotize etmek, bireyin gözlerini bir cisimden ayırmamasını ya da gözlerin kapatılması istenerek, bireye çok rahatladığını söyleyenilerek hipnotize etmeyi tanımlar. Hipnozla ilgili en çok merak konusu olan 3 soruyu sizler için derledik;

Kimler Hipnotize Edilebilir?

Televizyon ya da sahne gösterilerinde gördüklerinizin aksine herkes kolaylıkla hipnotize edilememektedir, bunu yapmak gerçekten çok zordur. Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, hipnoza karşı hassasiyetin çeşitli seviyeleri mevcut. Bu araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin yüzde kırkının hipnoza karşı hassasiyetlerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu insanlar, kolayca hipnotize edilemeyen kategoride bulunmaktadır. Yine aynı araştırma sonucuna göre, öğrencilerin % 30′ unun hassasiyeti orta derecede, geriye kalan % 30′ luk kısımda ise hassasiyet yüksek seviyelerde hesaplanmıştır.

Peki ama, nedir bu hipnoza karşı hassasiyet? Kişinin zekası, içe ya da dışa dönük olması, sosyal konumu, hipnoza yatkınlığı, iradesi, cinsiyeti ya da uysallığıyla ilişkili bir durum değildir. Hipnoza karşı hassasiyetin tek faktörü, bu direktiflere tepki gösterebilme becerisidir. Yani kişilerde bu özellik var ise, bu kişiler hipnoza karşı yüksek hassasiyet göstermektedirler.

Hipnoz Esnasında Neler Gerçekleşir?

Eski dönemlerde hipnozun, kişiyi trans benzeri durumlara soktuğuna inanılıyordu, hatta bu ünlü inanış Freud döneminde bile bulunuyordu. Bazı kişiler de hipnotize edilmenin, insanı değişik türde bilinç haline soktuğu kanısına inanmaktaydı. Şimdilerde ise, araştırmacılar, kişi hipnotize edilsin ya da edilmesin, imgesel telkinlere tepki verebilme becerisine sahip olduğunu vurgulamaktadırlar.

İnsan Nasıl Hipnotize Olur?

Hipnotize edilmek için ilk olarak, hipnotize edilecek kişinin kendisini rahat ve güvende hissedebilmesini sağlamalıyız. Bunun için ilk olarak güven duygusu oluşturulmalıdır. Kişi, hipnoza hazır hale getirilir. Daha sonra kişinin herhangi bir nesneye konsantre olması söylenir. Bu esnada, kişiye hipnoz sırasında rahatlayacağı, hafif uykulu hissedeceği ya da havada süzülüyor gibi hissedeceğine benzer şeyler söylemelisiniz. Bununla birlikte, birden ona kadar sayılacağını ve sonrasında her sayı söylendiğinde biraz daha hipnoz olacağı belirtin.

Hipnozdaki kişiler, uykuya dalmaz, çevrelerinin farkında olurlar ve davranışlarını kontrol etme becerilerini hala sürdürürler. Hipnozu durdurabilirler ve “hayır” diyebilirler. Bu nedenle, deneyimli ve uzman kişilerce yapılan hipnoz tehlikeli değildir. Üstelik iyileştirici etkileri olduğu da doğrulanmıştır.

Nasıl Hipnotize Oluruz? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hemofili nedir? Belirtileri Nelerdir? Pepino Meyvesi Nedir? Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı Fetih Suresinin Faziletleri Google’den Dev Buluş ! Tam 40 Dilde… Hz. Muhammed ( s.a.s) Nasıl Bir Arkadaştı

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır