Maydanoz Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

05.10.2020
379
A+
A-
Maydanoz Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Maydanoz çayı dışında da bu bitki, aşçılar tarafından garnitür olarak ve tuzlu yemeklerde lezzeti çoğaltmak için yaygın olarak kullanılır. Fakat bu çay ne işe yarar?

Ortaya çıkan maydanoz çayı sağlığınıza bazı şaşırtıcı şekillerde fayda sağlar, ancak tüm avantajlar kuvvetli bilimsel kanıtlarla desteklenmez.

Evinizde maydanoz çayı yapmayı öğrenirseniz, bu içeceğin tadını çıkarmak ve muhtemelen kendiniz için sağlık avantajları kazanmak mümkündür.

Maydanoz çayı nedir?

Maydanoz, bulunması basit bir baharat bitkisidir. Bazı insanlar sodyum alımını azaltmak için yiyeceklerinde tuz yerine maydanoz yaprağı kullanırlar. Ya da bir yemeği süslemek için bir tabağa eklerler. Maydanoz, çoğu markette yaygın olarak bulunmaktadır ve hatta evde yetiştirilebilir.

Maydanoz çayı bitkisel bir çaydır. Bitkisel çayların çoğu kafein içermez ve bu önemli bir detaydır.

Farklı maydanoz çeşitleri vardır: kıvırcık yaprak (Petroselinum crispum) ve düz yaprak (Petroselinum neapolitanum) ya da İtalyan maydanozu.

Maydanoz çayında kullanılan çeşit, lezzet tercihlerinize göre size kalmıştır.

Maydanoz çayı nasıl yapılır?

Maydanoz çayının tadınıa varmanızın en hızlı yolu, maydanoz çay poşeti kullanmaktır. İnternette ve pek çok sağlık gıda mağazasında pek çok marka bulabilirsiniz.

Maydanoz çay poşetleri kurutulmuş yapraklar kullanılarak üretilir, bu şekilde serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz ve taze maydanozdan daha uzun süre dayanırlar.

Bununla beraber, evde maydanoz çayını yapmayı öğrenmek de çok kolaydır. Bitki ucuz olduğundan, evde çay yapmak da bir hayli uygundur.

5 kolay adımda hızlıca maydanoz çayı aşağıda belirtilen gibi yapabilirsiniz, işte o adımlar;

  • İstediğiniz maydanozu seçin. Saplardan yaprakları çıkarın. Her fincan çay için yaklaşık bir şeker kaşığı maydanoz hazırlayın. Yaprakları kabınızın altına ya da bir demlik içerisine yerleştirin.
  • Suyu kaynayana kadar ısıtın.
  • Bardağı suyla doldurun ve maydanozu ekleyin.
  • Yaprakların yaklaşık dört dakika demlenmesine izin verin.
  • Maydanoz yapraklarını bir kaşıkla çıkarın. Bir pres kullanıyorsanız, pistonu üstüne yerleştirin ve yaprakları çaydan ayırmak için yavaşça aşağı doğru bastırın ve sonra afiyetle için!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.