Dolar 17,8934
Euro 18,4534
Altın 1.028,73
BİST 2.829,58
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28 °C
Hafif Yağmurlu

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir ?

27.06.2022
22
A+
A-
İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir ?

İşsizlik maaşı başvurusu, İŞKUR’a yapılmalıdır. İşsizlik maaşı almaya hak kazananlara damga vergisi hariç herhangi bir vergi ya da kesinti yapılmamaktadır. Son 4 aylık prime esas kazanç üzerinden günlük brüt kazancın %40’ı hesaplanarak ödenecek olan işsizlik maaşı miktarı belirlenir. Bununla birlikte işsizlik maaşı tutarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçmeyecek şekilde hesaplanır. İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir ? sorusuna yanıt vereceğiz.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru sahibinin kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalmış olması gereklidir.
 • Hizmet akdinin sonlanmasından önceki 120 gün süresince hizmet akdine tabi olunması şartı aranır.
 • Bu maaşı almak isteyen bireyin hizmet akdi feshedilmeden önceki son 3 sene içerisinde minimum 600 gün işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Ödeneğin alınabilmesi için hizmet akdi feshedildikten sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik maaşı başvurusunda bulunulması gereklidir.
İşsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Gerçekleştirilir?

İşsizlik ödeneği başvurusu; İŞKUR birimine giderek ya da İŞKUR’un web sitesi üzerinden elektronik ortamda başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun hizmet akdi sonlandıktan sonraki 30 gün içerisinde bizzat yapılması gereklidir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvuru yapılmazsa, hak sahipliği otomatik olarak düşmüş olur.

İşsizlik maaşı başvurusunun gerçekleştirilebilmesi için işsiz bireylerin iş bulup çalışmaya hazır olmaları gereklidir. İŞKUR’a başvuru yapıldıktan sonra başvuru sahibinin iş arayan kaydı oluşturulmaktadır. Ve bu kayıt devamlı olarak güncellenmektedir. Ayrıca bu süreçte sigortalı işsizlere danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetleri verilmektedir. Bu nedenle sigortalı işsizlerin vekilleri aracılığı ile değil, bizzat giderek başvuru yapmaları gereklidir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Boyunca Verilir?

İşsizlik aylığının ödenme süresi, hizmet akdi feshedilmeden önceki son 3 sene içerisindeki sigortalı olunan süreye göre farklılık gösterir. Ödeneğin verilme süreleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Son 3 sene içerisinde 600 gün sigortalı olarak çalışmış olanlara 180 gün işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır.
 • Bunun dışında son 3 yıl içerisinde 900 gün sigortalı olanlara ise 240 gün işsizlik ödemesi yapılmaktadır.
 • Hizmet akdi feshedilmeden önceki 3 sene içerisinde 1.080 gün sigortalı olanlara, 300 gün ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almaya Hak Kazananlara Sunulan Diğer Hizmetler Nelerdir?

Ödeneği alanlara sunulan hizmetler aşağıda verilmiştir:

 • İşsizlik ödeneği ödemesi yapılmaktadır.
 • Genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir.
 • İşsizlik maaşı alanlara yeni iş bulma imkanı sağlanır.
 • Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimleri verilmektedir.

İşsizlik Maaşının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinin kesildiği haller şöyledir:

 • Başvuru sahibinin son çalıştığı iş ile şartlar ve ücret bakımından benzerlik gösteren, ikamet ettiği bölge içerisinde olan bir işi haklı sebep sunmadan reddetmesi halinde; işsizlik maaşı kesilecektir.
 • İşsizlik maaşı aldığı dönemde kayıt dışı çalışmaya devam edenlerin işsizlik ödenekleri kesintiye uğrar.
 • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık maaşı almaya başlayanların işsizlik ödenekleri aylık alınmaya başlanan tarih ile beraber kesilecektir.
 • Meslek geliştirme ve yetiştirme eğitiminin haklı sebep olmadan reddedilmesi veya belgelerin belirtilen sürede verilmemesi durumunda; işsizlik maaşı kesilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.