Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti
Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) buyuruyor ki :

“En hayırlınız , ailesi için en hayırlı olandır. Bense aranızda ailesine karşı en hayırlı olanınızım” (İbn Mace , “Nikah”,50)

 

 

Eş Olarak HZ. Muhammed ( s.a.s)

Hz. Peygamber (s.a.s) sevecen , ilgili , hassas , adil , merhametli, düşünceli , sakin , şefkatli, sabırlı, fedakar, anlayışlı,nazik,duyarlı,saygılı,sorumluluk sahibi , paylaşmayı seven , vefakar,diğerkam , güler yüzlü bir eşti.

*Ev işlerinde eşlerine yardımcı olurdu.Evi süpürür , koyunları sağar, develeri yemler ,elbiseleri ve ayakkabıları tamir eder  , çocuklarıyla ilgilendirdi.

*Eşlerine karşı hoşgörülü davranır , onların kalplerini kırmazdı. Onlara yüksek sesle bağırdığı ya da vurduğu hiç görülmemişti.

*Eşleriyle şakalaşır ,onların şakalarını da sevecenlikle karşılardı.

*Eşlerine karşı ekonomik görevlerini yerine getirirdi. Evlenirken hanımlarına vermesi gereken mehri ihmal etmemiş , hepsine o zamanın örfüne göre mehir vermiş , evlilikleri süresince geçimlerini temin etmiştir.

*Eşlerinin ekonomik faaliyetlerde bulunmalarına engel olmazdı.Kazançları ile ilgili aldıkları kararları da saygıyla karşılardı. Örneğin Hz. Zeynep , deri işlemeciliği de yapmakta , gelirini de sadaka olarak dağıtmaktaydı.

*Eşlerinin her biri için müstakil bir oda yaptırmıştı. Her oda , ihtiyaçlarını karşılayacak temel unsurları ihtiva etmekteydi.

*Eşleriyle birlikte vakit geçirmeye özen gösterirdi. Sırayla her gece bir eşinin yanında kalır , ayrıca her sabah mescitten çıktıktan sonra ve her ikindi namaz kıldıktan sonra eşlerinin her birine teker teker uğrardı.Ailenin bir araya gelmesini sağlamak amacıyla da her akşam , Resulullah (s.a.s) o gece kimin yanında kalacak ise bütün hanımları topluca oraya gelirler , sıhbet ederlerdi.

*Önemli kararlar alırken eşlerinden fikir alır , onların tavsiyelerini dinlerdi.

*Sözleriyle ve fiilleriyle eşlerine karşı  sevgisini dile getirirdi.Eşlerinin faziletlerinden bahseder , dizine bastırarak bineğe bindirir , kendisine yapılan  yemek davetine hanımlarıyla katılır , ağlayan eşinin göz yaşlarını elleriyle silerek  teselli ederdi.

*Üzüntülerini ve sevinçlerini eşleriyle paylaşırdı.

*Eşlerinin akrabalarıyla ve yakınlarıyla da ilgilenir , onlara hatır sormayı ve iltifatı ihmal etmezdi.

Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sedat Peker 2 Rekat Namaz Kıl Gereğini Yap Dedi. İphone 8’in İşletim Sistemi İOS 11’in Özellikleri Türk Takımları için 1. Transfer Dönemi Kapandı Mesut Barzani Açıklama Yaptı Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı İnstagram Nedir ? Nasıl İndirebilirim ? Nasıl Kullanılır ?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalılanaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır