Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı
Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı

Hz. Peygamber (s.a.s) sevecen , ilgili , hassas , şefkatli , sabırlı , fedakar , merhametli , çocuklarıyla çocuklaşabilen , biri hariç bütün evlatlarının acısını görmüş yüreği yanık bir babaydı.

 • Çocuklarını çok severdi. Sevgisini sözleriyle ve davranışlarıyla gçsterirdi. Örneğin kızı Fatıma için bir keresinde  şöyle demişti: ” Fatıma benim bir parçamdır. Onu inciten şey beni de incitir.”
 • Çocuklarına karşı saygılı ve özenli davranırdı. Ziyaretine geldiklerinde onları karşılar ,öper , yanına oturturdu. Zaman zaman kendisi de onları ziyaret ederdi.
 • Çocuklarına güzel isimler koyardı. İsimlerini koyarken çocuklarının kulağına ezan okurdu.
 • Çocuklarının eğitimine özen verirdi.Çocuklar konuşmaya başladığında bazı ayetleri tekrarlatarak okuturdu.
 • Çocukların hatalarına karşı hoşgörülü davranırdı. Hatalarını düzeltmek için azar , tenkit , tahkir , surat ekşitme gibi yollara başvurmazdı. Hz. Enes on yıl boyunca Hz. Peygamber (s.a.s) hizmet ettiğini , kendisini bir kere olsun , “Niçin böyle yaptın , şöyle yapsaydın ya! ” şeklinde eleştirmediğini anlatır.
 • Çocuklarının terbiyesinde kesinlikle yalana yer vermezdi. Ağlayan çocuğuna yapılmayacak veya verilmeyecek şeyler şeyler vaat eden ya da onu yapmayacakları şeylerle korkutan anne babaları uyarır  , bütün bunların haram olduğunu ifade ederdi.
 • Çocuklarının sosyalleşmesine zemin hazırlar ; bayram , düğün , ziyafet , cami cemaati gibi ortamlarda aile dışı çeşitli insanlarla karşılaşmalarını sağlardı.
 • Çocuklarının dertleriyle ilgilenirdi.Çocuklarının üzülmelerine dayanamaz , onları kıranların kendini de üzeceklerini söylerdi.
 • Çocuklarını daima iyiliğe teşvik ederdi. Gece namaza kalkıtğında onları da uyandırır , daima iyilik yapmaları , ahiret yurdu için hazırlanmaları gerektiğini söyler , “Yarın kıyamet gününde ben sizler için bir şey yapamam ” derdi.
 • Erkek ve kız çocukları arasında ayrım yapmazdı.
 • Çocuklarının geçimi konusunda sorumluluklarını yerine getirir , “Allah’ım ! Muhammed ailesine geçinecek kadar rızık ihsan buyur ” diye dua ederdi. Ayrıca ailesini her türlü aşırılık , lüks , israf ve cimrilik , dünya malına düşkünlükten sakındırırdı.

Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Almanya’da Seçim Sonucu Açıklandı Abdest Nedir  ? Neden Abdest Alırız ? Abdest Nasıl Alınır ? Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Eşti En Tehlikeli 12 Hastalık Baharlar Kısalıyor Erdoğan’dan İdlib Açıklaması ! Harekat Başladı

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalılanaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır