Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı
Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı

Hz. Peygamber (s.a.s) sevecen , ilgili , hassas , şefkatli , sabırlı , fedakar , merhametli , çocuklarıyla çocuklaşabilen , biri hariç bütün evlatlarının acısını görmüş yüreği yanık bir babaydı.

 • Çocuklarını çok severdi. Sevgisini sözleriyle ve davranışlarıyla gçsterirdi. Örneğin kızı Fatıma için bir keresinde  şöyle demişti: ” Fatıma benim bir parçamdır. Onu inciten şey beni de incitir.”
 • Çocuklarına karşı saygılı ve özenli davranırdı. Ziyaretine geldiklerinde onları karşılar ,öper , yanına oturturdu. Zaman zaman kendisi de onları ziyaret ederdi.
 • Çocuklarına güzel isimler koyardı. İsimlerini koyarken çocuklarının kulağına ezan okurdu.
 • Çocuklarının eğitimine özen verirdi.Çocuklar konuşmaya başladığında bazı ayetleri tekrarlatarak okuturdu.
 • Çocukların hatalarına karşı hoşgörülü davranırdı. Hatalarını düzeltmek için azar , tenkit , tahkir , surat ekşitme gibi yollara başvurmazdı. Hz. Enes on yıl boyunca Hz. Peygamber (s.a.s) hizmet ettiğini , kendisini bir kere olsun , “Niçin böyle yaptın , şöyle yapsaydın ya! ” şeklinde eleştirmediğini anlatır.
 • Çocuklarının terbiyesinde kesinlikle yalana yer vermezdi. Ağlayan çocuğuna yapılmayacak veya verilmeyecek şeyler şeyler vaat eden ya da onu yapmayacakları şeylerle korkutan anne babaları uyarır  , bütün bunların haram olduğunu ifade ederdi.
 • Çocuklarının sosyalleşmesine zemin hazırlar ; bayram , düğün , ziyafet , cami cemaati gibi ortamlarda aile dışı çeşitli insanlarla karşılaşmalarını sağlardı.
 • Çocuklarının dertleriyle ilgilenirdi.Çocuklarının üzülmelerine dayanamaz , onları kıranların kendini de üzeceklerini söylerdi.
 • Çocuklarını daima iyiliğe teşvik ederdi. Gece namaza kalkıtğında onları da uyandırır , daima iyilik yapmaları , ahiret yurdu için hazırlanmaları gerektiğini söyler , “Yarın kıyamet gününde ben sizler için bir şey yapamam ” derdi.
 • Erkek ve kız çocukları arasında ayrım yapmazdı.
 • Çocuklarının geçimi konusunda sorumluluklarını yerine getirir , “Allah’ım ! Muhammed ailesine geçinecek kadar rızık ihsan buyur ” diye dua ederdi. Ayrıca ailesini her türlü aşırılık , lüks , israf ve cimrilik , dünya malına düşkünlükten sakındırırdı.

Hz. Muhammed (s.a.s) Nasıl Bir Babaydı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Mide botoksu fiyatı nedir 2021? Sosyal Medya Uzmanından Güvenlik Tedbirleri Cenaza Namazı Nasıl Kılınır Arakan Yardım Bekliyor Vajina daraltma ameliyatı fiyatları 2021 Meme Kanseri Teşhis ve Belirtileri

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır