Hipertanyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

06.10.2020
351
A+
A-
Hipertanyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon olarak da halk arasında tanınan yüksek tansiyon rahatsızlığı, kan basıncı değerlerinin kalıcı olarak çok yüksek olduğu vasküler sistemin bir hastalığıdır. Hipertansiflerin (hipertansiyon hastalarının) % 90’ında organik bir neden belirgin değildir. Belirgin olmayan bu tür yüksek tansiyon, esansiyel hipertansiyon ya da primer hipertansiyon olarak adlandırılır.

Sekonder hipertansiyon

Etkilenenlerin yaklaşık olarak % 10’unda, renal arterlerin daralması vb. organik hastalıklar, kan basıncının çok yüksek olmasının nedenlerindendir. Doktorlar bu durumda esansiyel olmayan hipertansiyon ya da sekonder hipertansiyondan bahseder.

Bu gibi durumlarda, altta yatan hastalık ilk önce mümkün olduğunca tedavi edilmelidir. Belirli hastalar için, temelde bulunan hastalığın tedavisi, yüksek tansiyon tedavisine gerek duyulmadan kan basıncını normal bir değere düşürecektir.

Hipertansiyon neden tehlikelidir?

Hipertansiyon seneler içinde kalp, koroner arterler, beyin, böbrekler ve kan damarları gibi önemli organlara zarar verir. Sonuç, kalp krizi ya da inme gibi hayatı tehdit edici hastalıklar olabilir. Bu sebeple, yüksek tansiyonun tedavisinde en önemli amaç, tansiyonu kalıcı olarak normal seviyeye düşürmektir. Bu, organların zarar görmesini önler ve kalp krizi ya da inmeyi önlemeye yardımcı olur.

Hipertansiyon neden olur?

İnsan vücudunda kan basıncı çok karmaşık bir mekanizma ile düzenlenir. Biyokimyasal haberci maddeler, organlar, kan damarları ve sinir sistemi birbirleriyle etkileşir. Bu mekanizma bugüne dek yalnızca kısmen araştırılmıştır. Doktorlar, bu mekanizmanın hangi noktalarında hipertansiyonun ortaya çıktığını yeteri kadar bilmiyorlar. Bu, yüksek tansiyonun fiziksel sebeplerinin hala bilinmediği manasına gelir.

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyonu olan insanların çoğunda semptom yoktur. Bu %n hipertansiyon kimi zaman “sessiz katil” olarak adlandırılır. Bu sebepten dolayı kan basıncınızın düzenli şekilde kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Bazı insanlar yüksek tansiyon ile baş ağrısı, burun kanaması ya da nefes darlığı yaşarlar. Bununla beraber, bu belirtiler başka ciddi ya da ciddi olmayan pek çok şeyden de kaynaklanabilir. Ancak genelde bu semptomlar, kan basıncı belirli bir süre boyunca tehlikeli derecede yüksek bir seviyeye ulaştığında ortaya çıkar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.