Hamilelikte Yaşanan Değişiklikler

14.09.2017
559
A+
A-
Hamilelikte Yaşanan Değişiklikler

Hamilelikte Yaşanan Değişiklikler Nelerdir ?

Hamilelik belirtileri de dahil olmak üzere , 9 aylık süreçte anne adayının vücudunda önemli değişiklikler meydana gelir.

Adet Gecikmesi

Düzenli adet gören bir kadında adet gecikmesi olduğunda bunu hamileliğin ilk belirtisi olarak düşünürüz.

Hormonal Değişim

Gebeliğin ilk aylarındaki hormonal değişimlerle birlikte vücutta sıvı tutulumuna bağlı ödem ,  gerginlik, karında şişlik, kilo artışı, bulantı, kusma oluşabilir. Beslenme şekli gözden geçirilmeli, şişkinlik oluşturacak besinlerden uzak durulmalıdır.

Kansızlık

Gebelikle beraber kanın sulanmasına bağlı kansızlık oluşabilir. Yorgunluk hissi ve uyku ihtiyacı atar. Anne adayının, bebek doğduktan sonra olabilecek uykusuzlukları düşünerek bu dönemde bolca uyuması vücudunun dinlenmesi açısından iyi olacaktır.

 Göğüslerde Hassasiyet 

Bazı hormonların düşmesi bazı hormonların ise yükselmesinden dolayı görülen değişimlerden biri de göğüslerde gerginlik, hassasiyet ve büyümedir.

Psikolojik Değişimler 

Hamilelikten dolayı değişen hormonal düzenle birlikte anne olmaya bilinçaltının bakış açısı, zihinsel düzeyde gebelik ve annelik hatta doğum algıları anneyi psikolojik olarak negatif veya pozitif yönde etkileyebilir.

Doğum Korkusu 

Doğum ağrılarının öğrenilmiş ağrılar olduğu için anne adayı çevresindekilerin de etkisiyle doğum korkusuna kapılır.

Sağlıklı Uyku İçin Huzurlu Bir Hamilelik

Bilinçaltında hamilelik sürecine, kadınlığa, anneliğe ait negatif şartlanmalar, kadın olmayla ilgili sıkıntılar varsa gebelik boyunca bulantı, kusma, çeşitli ağrılar, sinirlilik, huzursuzluk, alınganlık, ağlama nöbetleri, yakın çevre ile iletişim sorunları, uyku bozuklukları sıklıkla görülür. Zihinsel sıkıntıların bedene yansıması ile oluşan bu şikâyetler zihinsel iyileşme teknikleri ile kontrol edilmelidir.

Bel Ağrıları 

Genellikle 5. aydan itibaren yeme düzeyindeki artma kontrol edilmezse  kilo alma ve buna bağlı şeker hastalığı, yüksek tansiyon riski ortaya çıkabilir.  Kilo alımı arttıkça bel ağrısı da artar.

 

Ceptenhaber.com instagram hesabımızı takip etmek için yandaki linke tıklayın.instagram.com/ceptenhabercom

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.