Ginseng nedir? Yararları nelerdir?

29.09.2020
436
A+
A-
Ginseng nedir? Yararları nelerdir?

Ginseng Çin tıbbında asırlardır pek çok hastalığa çözüm bulmak için kullanılmaktadır. Peki Ginseng yararları nedir? Ginseng bitkisi nasıl kullanılır? Cinsel insan sağlığına yararlı mı?

Ginseng yararları nedir, ne işe yarar? Cinsel performansı etkiler mi? Hepsi yazımızda…

Ginseng nedir?

Ginseng, Panax türü bitkilerin köküne verilen addır. Ginsenosit ve gintonin maddeler içerir. Panax türü bitkiler Kore (P. Ginseng), Güney Çin (P. Notoginseng) ve Amerikan Ginsengi (P. Quinquefolius) olarak sıralanabilir.

Dağlık bölgeler de yaban türleri yetişebildiği gibi, tarımı da yapılmaktadır. Doğal ortamında yetişenler elle toplanırken ve nadir bulunduğu için oldukça pahalıdır. Yetiştirilenleri ise çok daha uygun fiyatlıdır.

Ginseng yararları nedir?

  • Ginseng en çok cinsel yararları için tüketiliyor. Bilimsel araştırmalar, bu mucize bitkinin sertleşme sorunu tedavisi için yararlı bir alternatif olduğunu gösteriyor. Kan damarları ve dokulardaki oksidatif strese karşı bir kalkan gibi koruyarak ve nitrik oksit üretimini yükselterek erkeklerde cinsel sağlığı korumaktadır ve sertleşme sorununa tedavi etmektedir.
  • Baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
  • Kötü kolesterolü dengeleyici özelliği mevcuttur.
  • Tansiyonun dengelenmesine yardımcıdır. Bu yararı ile birlikte kalp ve damar hastalıkları riskini düşürmektedir.
  • İyi bir antioksidan. Bu özelliği sayesinde inflamasyonu önlüyor ve hücrelerin antioksidan kapasitesini arttırmaktadır.
  • Kansere karşı koruyor. Birçok kanser türünün riskini azaltıyor. Ginsenositler anormal hücre oluşumunu ve çoğalmasını önlemektedir. Bu özelliği ise belki de Ginseng’in yararları arasında en önemlilerinden biri.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bilimsel araştırmalar, bağışıklık işlevlerinin çok daha iyi çalışması gerektiğini gösteriyor. Ginseng yararları arasında en önemlilerinden birisi de bu.
  • Enerjinizi yükseltir, yorgunluğu alır. Vücudun enerji seviyesini yükselttiği ve yorgunluk ile mücadele ettiği bilinmektedir. Bunu, oksidatif hasarı azaltarak ve hücre içerisindeki enerji üretimini çoğaltarak yapıyor.
  • Beyni, hafızayı güçlendirir, psikolojinizi iyileştirir. Bazı bilimsel araştırmalar içerdiği ginsenosit ve K bileşeni gibi maddeler ile beyni koruduğunu göstermektedir. Ancak bu yararların ortaya çıkması için en az 8 hafta düzenli kullanım gerekmektedir.
  • Kan şekerini düşürür, diyabet hastalarını korur. Ginseng yararları arasında bir diğer dikkat çekici nokta da, diyabet hastası olan ve olmayan kişilerdeki kan şekerini düşürme etkisi. Özellikle Amerikan ve Asya Pankreatik hücre işlevini iyileştirdiği, insülin üretimini ve kan şekerinin dokularca alınmasını teşvik ettiği bilimsel olarak ispatlanmış durumda.

Ginseng’in zararı var mıdır?

Ginseng yararları ile ön plana çıkan bir bitki, peki zararlı etkisi var mı? Bilimsel araştırmalar sonucunda ginseng bitkisinin kendisi, çayı, çiçeği gibi ürünlerin güvenli olduğunu ve ciddi bir yan etkiye neden olmayacağını ortaya koyuyor.

Ancak hemde diyabet ilacı alanlar kan şekerini yakından izlemeli, aşırı düşüş olup olmadığını takip etmeli. Bunun yanında Ginsengin antikoagülan ilaçların etkisini azaltabileceği biliniyor.

Bu sebeple kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda gerekli bilimsel çalışmaların yapılmamış olması sebebiyle Hamile ve emziren anneler ile çocuklara öneri edilmediğini unutmayın.

Yine de fazlasının gerginlik yapması nedeniyle, yüksek dozda tüketmek önerilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.