Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

19.09.2020
231
A+
A-
Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Acısıyla, tatlısıyla bir hamilelik dönemi geçirdiniz ve o minicik dünyalar tatlısı yavrunuzu kucağınıza aldınız. Peki ama doğum sonrası nelere dikkat edilmeli? Daha gözlerini açmamış olsa bile; sizi hiç görmemiş olsa bile, o sizin onun annesi olduğunuzu biliyor, hissediyor. Çünkü size çok aşina ve bir ihtimal gülümser bile. Ona 9 ay süresince baktınız, onunla birlikte uyuyup uyandınız, birlikte gezdiniz. Ve artık onu dünyaya getirdiniz. Peki bu artık nasıl şeylere yönelmeli, nelere önem göstermelisiniz.

Doğumdan hemen sonra vücudun eski haline dönmesi süreci vardır. Bu dehemmiyet ”lohusa devri” olarak adlandırılır ve ortalama 6 hafta civarlarında sürmektedir. Lohusa dönemi yeni anneler yahut yine anne olanlar için zor bir dönemdir. Bu dönemde annelerin ”acaba iyi mi yapsam, ne yapmalıyım” gibi soruları olur. Bunlar çoğu zaman hijyen ağırlıklı sorunlardan oluşmaktadır. Nasıl duş almalıyım, ne çoğunlukla tuvalete çıkmalıyım, iyi mi beslenmeliyim benzer biçimde sorular sık sorulan sorulardır ve aslına bakarsak bir o kadar da önemli konulardır. Yeni anne olanlar için yeni bilgiler ve tekrar anne olanlar içinde güncel detayları öğrenmek son derece önemlidir.

Hamilelik Sonrası Nasıl Kıyafetler Seçilmelidir?

Çok büyük oranda hijyen mevzusuyla alakalı olan bir soru da hamilelik sonrası giyimdir. Bu probleminin en sıradan cevabı doğal olarak ki birey kendini ne ile rahat ve güzel hissediyorsa onu giymesidir. Fakat tabi ki minik ve çok önemli püf noktalar da yok değildir. Bu püf noktalarla hem rahatlığa hem şıklığa bununla beraber temizliğe aynı anda haiz olabilmeniz mümkündür. Özellikle bu zamanda ihtiyaç duyacağınız şeyler, hamile ve lohusa gecelik ve iç giyimdir. Bunlar ilk başlarda pamuklu olmak zorunluluğundadır. Bunun bir zorunluluk olarak bahsedilmesi ise dönemin kendi özelliklerinden gelmektedir. Hamilelik dönemi zor bir dönemdir ve bu zor dönem doğum yapmış oldum sona erdi ile geçmeyecektir. Lohusa devri adıyla anılan dönemde hamilelik ile değişen vücut yine eski haline dönmeye adım atar. Pek tabi bu dönemde giyinilen şeyler önemli bir yere sahiptir. Vücudu sıkmayan elastik ve pamuklu giysiler tercih edilmelidir. Eğer sıkan giysiler tercih edilirse vücuttaki ödem yüzünden aşırı ağrı ya da hastalık hissi uğratabilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!