Deccal Nerede ve Ne Zaman Çıkacak ?

12.10.2017
525
A+
A-
Deccal Nerede ve Ne Zaman Çıkacak ?

Deccal Nerede ve Ne Zaman Çıkacak ?

Deccal fikri , tarihin çok eski devirlerinden , yani insanlara peygamber gönderilmeye başlandığı devirden beri vardır. Bu yüzden her dinde , ülkede veya her toplumda bir Deccal çıkması söz konusu olabilir.Hz. Adem’den beri her peygamber kavmini ve kendisine inananları ,gelecek tehlikelerle birlikte , ahir zamanda çıkacak Mesih Deccal ve fitnelerden gerek kendileri adına , gerekse gelecekte çıkacak iman ve din kardeşleri adına uyarıp , onun şerrinden ve fitnesinden Allah’a sığınmaları konusunda uyarmıştır.

Özellikle Hz. Nuh ile tufanı yaşayanlar da , kendi zamanlarına göre , gelecek sayılan tufan için önceden uyarılmışlardı. Bu konu Kur’an-ı Kerim’de genişçe , hatta Hz. Nuh’un ; “Allah’ım ben mağlup oldum , yardım et …” diye hıç.kırıklarına karışan dua ve niyazları da konu edilerek anlatılmaktadır. Bu insanlar , tufanın sebeplerinden biri sayılan fitneler konusunda da önceden kendi peygamberleri tarafından uyarılmıştı.

Bunlara bakarak biz de , kıyametin Hz. Nuh devrinde olan tufan gibi , bir tufanla kopacağı hususunu , birkaç defa vurgulamaya çalıştık.Bu konuda bizi destekleyen çokça bilim adamı ve araştırmacı mevcut. Çünkü kutuplardaki buzulların erimesi , ekvatorun kayması ve iklim değişiklikleri , ozon tabakasının delinmesi ve dünyaya sera etkisi yapması gibi olaylar , bizi mecburen bu sonuca götürmektedir. Bu konularla ilgili olarak birçok hadis mevcuttur.

 

Büyük Deccal ve Süfyan

Hadislerde bildirildiğine göre , esas bilinen ve beklenen Deccal , iki tane olarak biri kuzeyden biri de ona göre Horasan civarında yerleşmiş toplumlardan veya güneyden olmak üzere ahir zamanda iki Deccal çıkacaktır.Bunlardan birinin adı Büyük Deccal , diğerinin adı Süfyan olacaktır .Her ikisi de kıyamet kopmadan önce gelecek , icraatlarıyla ve tahrikleriyle Ye’cüc ve Me’cüc adlı adlı terörist kavim ve toplumların ortaya çıkmasına ve kıyametin kopmasına zemin hazırlayacak ; bütün kafirleri birleştirip yeryüzünde küfür ve dinsizliği hakim kılacaktır. Her ikisi de yardımcıları ile birlikte Allah’ın dinini yeryüzüne hakim kılacaktır.Her ikisi de yardımcıları ile birlikte bu işleri yapacak ve insanlığı huzura kavuşturacaktır.

Bir hadiste de , deccalın İstanbul’un fethinden sonar çıkacağı belirtilmektedir. :”Büyük savaş , İstanbul’un fethi ve Deccal’ın çıkması yedi ayda olur.”

Başka bir açıdan , Deccal’ın çıkacağı zaman , yukarıda kaynaklarıyla beraber naklettiğimiz , zamanın ve mekanın yakınlaşması deyimleriyle anlatılmaktadır. Bu da bize globalleşmeyi ve ulaşım vasıtalarının bollaşmasını , uzun mesafelerin bir anda kat edilmesini ve bu zamanlarda dine ve imana saldırıların büyük boyutlarını anlatmaktadır ki , özellikle ABD’de meydana gelen 11 Eylül 2001 saldırısı ile , bu olayın açıklığa kavuştuğunu zannediyoruz.Ancak bu Deccal’ın ordusu tarafından yapılacak icraatlar olmalıdır, yoksa deccal’ın ilk çıkış anı olmamalıdır.

Deccal’ın çıkacağı yerler , hadislerde farklı olarak belirtilmiştir. Birçok hadiste , “ doğu” tarafından çıkacağına dikkat çekilmiş , yer olarak da Irak ve Şam arası gösterilmiştir. Mekke ve Medine dışında çıkacağı ve fakat oraların da yakınlarına kadar geleceği ve geldiği yerlerde insanları Hz. İsa’nın dirilttiği gibi , mucize gösterdiğini söyleyerek öldürüp dirilteceği nakledilmektedirç Tabi onun mucize gösterme kudreti olmadığından bunu , elindeki imkanları kullanma şeklinde yorumlamak ve eline düşenleri , ya hapse atıp , ya özgür bırakarak , bir nevi öldürme ve diriltme şeklinde açıklamak mümkündür.

 

Dr. Arif ARSLAN’ın “Kıyamet” adlı kitabından alıntıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!