Çocuğunuzun Okul Başarısını Artıracak Besinler

13.09.2017
303
A+
A-
Çocuğunuzun Okul Başarısını Artıracak Besinler

Başarı hem genetik faktörlerden hem de çevresel faktörlerden etkilenir. Genetik faktörlerin başarı üzerindeki olumsuz etkilerini çok az da olsa hafifletebiliriz ama tamamen ortadan kaldıramayız. Çevresel faktörleri ise müdahale edip istediğimiz gibi şekillendirebiliriz. Dolayısıyla çocuğunuzun okul başarısı için çevresel faktörler son derece önemlidir. Öğretmen,okul, arkadaş çevresi , beslenme şekli, gıdalar,aile ortamı , oyuncaklar ,kitaplar ve hobiler çevresel faktörleri oluşturur. Gıdalar ise bu faktörlerden ön plana çıkanıdır. Çünkü  hazır gıdaların içeriği son derece zararlı olup çocuğunuzun hem zeka gelişimine hem de bedensel gelişimine etki ettiği için okul başarısını da olumsuz yönde etkiler. Ebeveynler , çocukları için sağlıklı beslenme programları oluşturmalıdır. Bunun haricinde bazı besinlerin tüketilmesi doğrudan beyin gelişimini etkilediği için çocuğunuzun okul başarısının artmasına katkı sağlar.

Bu Besinler Nelerdir?

Pekmez

Kalsiyum açısından zengin olan pekmez , çocuğunuzun kemik gelişimine katkı sağlayacaktır.

Kuru baklagiller

Demir ve folik asit beyin gelişimi için gereklidir. Kuru baklagiller bol miktarda demir ve folik asit içerdiği için  haftada en az iki defa çocuğunuzun tüketmesini sağlayın.

Süt -yoğurt

Sütün ve yoğurdun , güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için önemli olduğunu bilmeyen çocuk yoktur. Bu besinler içeriğindeki çinko ile zihin de açıyor.

Balık

Balık zeka gelişimi üzerinde olumlu etkisiyle öne çıkan kaliteli bir protein kaynağıdır. İyot açısından çok zengindir. Zihinsel performansı artırıp başarıyı artırmanın sırrı balık tüketmekten geçiyor.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, pazı, lahana, maydanoz, semizotu gibi mevsimine uygun olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler folik asit kaynağıdır . Beyin hücrelerinin gelişimine yardımcı olur.

Muz

Sodyum, potasyum, magnezyum gibi minerallerden zengin bir meyvedir. En önemli özelliği ise beyne oksijen gitmesine yardımcı olmasıdır.

Kırmızı et

Kırmızı et protein , demir, çinko ve B12 vitamin içerir. Çocuklarınızın okul başarısı için sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarındandır.

Yumurta

Yumurta, beyin fonksiyonları için önemli olan kolin ve A, D, E gibi vitaminleri içerdiği için hafıza güçlendirmek için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Ayrıca büyüme ve gelişmenin sağlanması, sinir sisteminin gelişmesi için çok değerli olan selenyum içerir.

Fındık, ceviz, badem

İçeriklerindeki E vitamini sayesinde beynin etkin kullanımına yardımcı olurlar.

Kırmızı meyveler

İçeriklerindeki antioksidanlar sayesinde çocuğunuzda okul ve sınav döneminde stres kökenli olumsuz etkilerin oluşmasını önlerler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.