Çikolata Diyeti Nedir?

05.10.2020
311
A+
A-
Çikolata Diyeti Nedir?

Açıkçası, bu diyet yalnızca çikolata yemekten çok kilogram vermekle ilgilidir. Tabii ki, hepsi daha sağlıklı olmasa da, çikolata diyetinin farklı versiyonları da vardır.

Örneğin kilogram vermek isteyen pek çok insan, birkaç gün boyunca yalnızca çikolata ile beslenir ve tek taraflı diyet sebebiyle kısa bir süre içinde bir veya iki kilogram vermiş olur. Ancak elbette bu uzun vadeli bir başarı değildir ve önerilmemektedir. Ayrıca, besin eksikliği, kabızlık problemleri ve genel bir memnuniyetsizlik açısından tehlikeli eksiklik belirtilerine yol açar.

Çikolata diyeti için kolay bir rehber

Moschner’ın çikolata diyeti koyu (bitter) çikolataveyayanmaktadır, çünkü koyu çikolatanın içerisindeki kakao fazladır ve daha az şeker içerir. Her gün, her öğün için iki parçaya ve öğleden sonra küçük bir miktar atıştırmalıklara izin verilir.

Ancak, diyetten 3 gün önce şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmalısınız. Bunun dışında katı bir beslenme planı yoktur. Çikolata diyetindeki yiyecekler, çoğu zaman içme suyuna değer veren, daha sağlıklı ve çeşitli düşük karbonhidratlı yiyeceklerden oluşur.

Çikolata diyetine ilave olarak, günde en az 20 dakika hareket etmeniz önerilir. Eğer kapsamlı ve terli bir spor programı yapma havasında değilseniz, dans, yürüyüş, koşu, yüzme ya da yoga gibi pratikler de yapabilirsiniz. Normalden çok daha fazla hareket etmeniz önemlidir.

Çikolata diyetinde hangi yiyeceklere izin verilir?

Çikolata diyeti uyguladığınız esnada diğer tatlılarda, beyaz un ürünlerinde, yağlı et ve balıklarda ve ayrıca tereyağı ya da krema gibi çok yağlı süt ürünlerinde bir hayli sınırlayıcı olmalısınız. Makarna ve patatesler yalnızca ılımlı olarak yenilmelidir.

Önerilen yiyecekler arasında sebzeler, tam tahıllar, yağsız et ve balık, meyveler ve az yağlı süt ürünleri bulunmaktadır. Yağ ve yağ konusunda daha sağlıklı yağlar tercih edilmeli, ayçiçek yağı yerine keten tohumu yağı veya zeytin yağı tercih edilmelidir. Çünkü bunlar daha sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Çikolata en az %70 kakao içermelidir, çünkü çok daha az yağ ve şeker içerir. Bu kakao oranı genel olarak bitter çikolatada vardır (Ayrıca, diyette bitter çikolata isimli yazımızı da okuyabilirsiniz).

Herhangi bir katkı maddesi içermekte olan çikolatalar çikolata diyeti için uygun değildir. Lütfen krema, üzüm, fındık, yoğurt, alkol ve benzeri şeyler ile çikolata yemeyin. Çikolatayı yemeklerden yarım saat önce yemeniz öneri edilir, çünkü açlık hissini azaltır.

Akşamları karbonhidratlar yasak olduğundan akşamları yoğun olarak protein yönünden zengin yiyecekleri yemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!