Bilgisayarım Çok Yavaş, Ne Yapmalıyım? 

24.09.2017
318
A+
A-
Bilgisayarım Çok Yavaş, Ne Yapmalıyım? 

 

Bilgisayar problemleri biter mi ? Hayır herkes arada bir de olsa sorun yaşar .Bu yazımızda teknik servislere gelen aramaların çoğunluğunu oluşturan önemli 10 sorundan biri olan Bilgisayarım Çok Yavaş sorununa yönelik çözüm yolunu bulacaksınız.

 

Bilgisayarım Çok Yavaş, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle , bilgisayarınız mı yavaş internetiniz mi ? Bu iki sorunu birbiriyle karıştırmamalısınız. Video izlemeleriniz , downloadlarınız ,uploadlarınız yavaşsa suçlu bilgisayarınız değil internetinizdir . Teknik servislerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri olarak, çoğu insanın, sistemin yavaşlığını, aslında internetin yavaşlığıyla karıştırması gösteriliyor.

Sorun gerçekten bilgisayarınızda ise, işletim sisteminin kurulu olduğu hard diskteki boş alanı kontrol edin. Sistem çalışırken, Windows’un dosya oluşturmak için çok fazla alana ihtiyacı olduğu için hard diskiniz sınıra dayandıysa, performansınız da düşer. Bu yüzden arada dosya silmek ve boş alan yaratmak oldukça önemlidir.

Microsoft’un Sistem Yapılandırma aracı ise kötü performans için bakacağımız bir diğer yer .  Bilgisayarımız açıldığında,  onunla birlikte birçok program da birlikte açılır. Bu da açılış süresini uzatmakla birlikte, bilgisayarın yavaşlamasına sebep olur. Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda Windows Tuşu + R’ye basarak açılan pencereye “msconfig” yazarak ulaşacağımız Sistem Yapılandırması’nda “Başlatma” kısmına gelerek burada sıralanan uygulamalar ile üreticilerini kontrol ederek, performans düşüşüne neyin sebep olduğunu bulabilirsiniz. Windows 8 kullanıcıları ise, bu bölüme Görev Yöneticisi’ndeki Başlangıç kısmı üzerinden ulaşabilirler.

Bu bölümde, üreticisi veya yayıncısı Microsoft Corporation olan programlara dokunmanızı pek tavsiye etmiyoruz. AdobeAAMUpdater, Google Update, Spotify, Steam Client Bootstrapper gibi programları ise, bilgisayarla birlikte açılmamak için ayarlayabilirsiniz. Ek olarak, karşılaştığınız programın veya hizmetin ne olduğundan emin değilseniz, onlara dokunmamanızı tavsiye ediyoruz.

Tüm değişiklikleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılış süresinde gözle görülür bir artış ve genel performansta da iyileştirmeyi fark edeceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.