Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Ana Sayfa » KADIN » Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyeti kaçıncı ayda belli olur? Hamile kaldıktan sonrasında bebeğinizin cinsiyeti hakkında çok meraklı olabilirsiniz. Bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmede az çok kesin olabilen bazı erken tahmin şekilleri vardır. Bu, hekimlerin cinsiyetini belirlemek için kullanmış olduğu yöntemlerdir.

Bebeğin Cinsiyetini Belirleme metotları

Cinsiyet belirlemede doktorlar genel anlamda ultrasonu kullansan da başka methodlarla da cinsiyet öğrenilebilir. Genel olarak cinsiyet belirleme metotları aşağıda belirtilen gibidir:

– Ultrason ile cinsiyet belirleme

– Kan Testi ile cinsiyet belirleme

– Amniyosentez ile cinsiyet belirleme

– IVF ile cinsiyet belirlemedir

Bu metotları detaylı olarak ele alalım ve bebeğinizin cinsiyetini tahmin etmedeki doğruluklarını öğrenelim.

Bebeğin Cinsiyeti Ultrasonda Ne zaman Belli Olur?

Biroldukça kadın bebeğinin cinsiyetini ultrason muayenesinde öğrenir. Peki, bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur? Genellikle anne adayları, 16 ila 20 hafta arasında meydana getirilen hamilelik ultrasonları esnasında bebeklerinin cinsiyetini (eğer bilmeyi seçerse) öğrenir. Bununla birlikte, eğer doktor bebeğin cinsel organlarını net olarak göremiyorsa, kesin olarak söylemesi mümkün olmayabilir.

Her ne kadar bir bebeğin penisi veya vulvası 6 hafta kadar erken oluşmaya başlasa da, adam ve kız bebekler ultrasonda yaklaşık 14 haftaya kadar çok benzer görünürler ve ondan sonra birkaç hafta boyunca halen bunları ayırmak zor olabilir. 18. Haftaya kadar, doktorunuz bebeğin cinsiyetini tanımlayabilecektir – bebek üreme organlarının görülmesine izin veren bir pozisyondaysa.

Bebeğin Cinsiyeti Kan Testi İle iyi mi Öğrenilir?

Non invaziv prenatal test (NIPT), Down sendromunu tespit edebilen bir kan testidir ve 10 haftalık hamilelikle süregelen birkaç kromozomal durum var ise bebeğin cinsiyeti bilgisini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, bir erkek veya kız mı taşımış olduğunızı belirlemek için kullanabileceğiniz, kanınızdaki erkek cinsiyet kromozomunun parçalarını arar. Bu kontrol, kromozomal bozukluğu olan bir bebek sahibi olma riski yüksek olan hanımlar için dizayn edilmiştir. Sadece çoğu süre düşük risk altındaki hanımlar için de kullanılabilir. Testin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Not: Evde yapabileceğiniz bazı erken cinsiyet DNA testleri, 9 hafta biçiminde kısa bir sürede doğru neticelar verdiğini iddia ediyor. Sadece bu iddiaları destekleyecek bağımsız çalışmalar yerine bebeğinizin cinsiyetini bulmak için standart testlere güvenmeniz çok daha iyi olabilir.

Bebeğin Cinsiyeti CVS ya da Amniyosentez İle Ne vakit Öğrenilir?

Bir başka yöntem olarak bazı bayanlar, bebeklerinin cinsiyetini koryon villus örneklemesi (CVS) veya amniyosentez benzer biçimde genetik testlerden öğrenirler. Bu testler genelde Down sendromu biçiminde bir bebekte genetik bozukluk ya da kromozomal anormallik olup olmadığını belirlemek için yapılır. CVS çoğunlukla 10 ila 13 hafta, amniyosentez ise 16 ila 20 hafta içinde yapılır. Genetik ve kromozomal problem riski yüksek olmayan hanımlarda, kısmen bu testlerin invaziv olması ve ufak bir düşük riski olması nedeniyle CVS ya da amniosentez önerilmemektedir.

Tüp Bebek-IVF sırasında Bebeğin Cinsiyeti Öğrenilebilir Mi?

Tüp bebek tedavisi (In vitro fertilizasyon- IVF) sırasında preimplantasyon genetik testiniz (PGT) varsa, embriyolarınız genetik veya kromozomal anormallikler ve cinsiyet açısından kontrol edilir. Preimplantasyon genetik test embriyoların cinsiyetini belirlemede nerdeyse % 100 doğrudur.

Bir bebeğin cinsiyetini evde kestirmek için aslabir yöntem yoktur. Çoğu cinsiyet belirleyici testler bir tek eğlence için ve açıkça doğru olma mümkünlığı yalnız 50/50 şans sunuyor.

Evde cinsiyet belirleme kitleri (çoğu zaman online olarak bulunmaktadır) bebeğinizin cinsiyetini kestirmek için kan ya da idrarı test eder. Sadece bu testlerin hakikaten işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Gene de bebeğin cinsiyetini belirleme mevzusundaki merakınızı gidermek için seçebileceğiniz zararsız yöntemlerden birisidir.

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bilgisayardan İnstagram’a Nasıl Girilir? Lazer Epilasyon Sağlıklı Mı? Hamilelikte Yaşanan Değişiklikler Pepino Meyvesi Nedir? AIDS nedir?HIV nedir? Instagram’ın 10. Yılına Özel Ayarlanabilir Simgeler

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır