Baharlar Kısalıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Baharlar Kısalıyor
Baharlar Kısalıyor

Küresel ısınmanın etkileri kendini iyice belli etmeye başladı .Mevsimler değişiyor . Baharlar 1.5 aya inecek . Çok şaşırtıcı değil mi ? Şaka gibi gelse de gerçek. Önlem almak için  geç kaldık  mı ne dersiniz ?

Bahar 1.5 Aya İnecek

Prof. Dr. Şen, “Eylül ayı artık yaz mevsimine dahil oldu. Bundan sonra ekimin bir bölümü ve kasımda görülürse sonbahar görülecek. Artık bahar ayları 1,5 aya inecek.” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi  Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, Türkiye’nin bulunduğu bölgede küresel ısınmanın etkilerinin her yıl giderek arttığını, buna bağlı olarak da üst üste sıcaklık rekorları ve aşırı yağışlar meydana geldiğini belirtti.

Sıcaklık Rekorları Kırılmaya Devam Edecek

Prof. Dr. Şen, Türkiye’de son dönemde sıcaklık rekorlarının çok sık görüldüğünü hatırlatarak, “Bundan sonra da sıcaklık rekorları kırılmaya devam edilecek önümüzdeki yıllarda. Bu ne demek? Bu durum, artık küresel ısınmanın etkilerinin Türkiye’de iyice yerleştiğini gösterir.” şeklinde konuştu.

Eylül Artık Bir Yaz Ayı

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, eskiden beri alışık olunan mevsimlerin de bir anlamı kalmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Çünkü görüyorsunuz eylül ayı artık yaz mevsimine dahil oldu. Bundan sonra ekimin bir bölümü ve kasımda görülürse sonbahar görülecek. Bu durum ilkbahar için de geçerli olacak. Artık bahar ayları 1,5 aya inecek. Mevsimlerin geçiş dönemleri olan baharlar artık daralıyor. Yıl boyu sıcak ve serin dönem yaşanacak. Bunun arasında geçişler çok yumuşak ve çabuk olacak. O açıdan ilkbahar ve sonbahar ayları 3 değil 1,5 ve daha sonra da bir aya düşecek. Belki de daha sonra ortadan da kalkacak. Onun yanında soğuk bir kış ve sıcak bir yaz olacak. Bu biraz da Akdeniz iklimine benziyor. Türkiye giderek önce yarı kurak sonra da kurak bir iklime gidiyor. Yağışın çok yağdığına bakmayın. Yarı kurak iklimlerde yağışlar böyle şiddetli yağar.”

Daha Kurak Bir İklime Gidiyoruz

Ekvator bölgesinde Türkiye’deki gibi 4 mevsim yaşanmadığını dile getiren Şen, “4 mevsim bizim bulunduğumuz enlemlerde görülüyor. Ancak, nasıl o bölgelerde böyle mevsim dağılımı yoksa, bizde de öyle olacak. Şimdi yaşadığımız üçer aylık ilkbahar, sonbahar, kış yaz mevsim dağılımı artık daha kuzey enlemlerde görülmeye başlanacak. Ülkemiz iklim değişikliği yaşıyor. Bu değişiklik daha kurak bir iklime doğru gidiyor. Yani artık eskisi gibi 4 mevsim değil, biri sıcak diğeri serin iki dönemin yaşanacağı bir iklime doğru gidiyoruz.” şeklinde konjuştu.

Baharlar Kısalıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Sigara Fiyatları 2021 [ Güncel ] Açlık Krizini Nasıl Yeneriz ? Doğum Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli? Oyun Canavarı Acer Predator 21X Rakiplerine Meydan Okuyor Balık ve Balık Yağının Yararları Nelerdir? AIDS nedir?HIV nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

CeptenHaber

Tüm hakları ceptenhaber.com'a aittir. İzinsiz çalınamaz ve çoğaltılamaz.

CeptenHaber.Com - Tüm Hakları Saklıdır